WINDSURFING NA PADDLEBOARDE

Windsup – paddleboard s plachtou

Wind sup je nafukovací paddleboard s možnosťou windsurfingu. Výborný na Stand up paddleboarding – pádlovanie v stoji. Ale skvelo funguje aj na windsurfingové začiatky. Pri niektorých modeloch je možné pripnúť sedačku a za použitia 2-listového (kajakárskeho) pádla vytvoriť nafukovací kajak. Pomer ceny a zábavy pre celú rodinu je pri tejto možnosti doslova bez konkurencie. Pádluješ, keď nefúka a windsurfuješ, ak sa zdvihne vietor. Výborná výuková možnosť, ktorú používame aj na našich Kempoch a kurzoch windsurfingu. Jazdu s vetrom vo vlasoch si užívajú deti, juniori aj dospeláci. Po rokoch som si opäť zajazdil s mojim otcom, ktorý je na dôchodku.
Dlhší (11 a viac stôp) nafukovací paddleboard výborne drží smer a stabilitu. Výborný na výtlačnú plavbu (ako kedysi winglider). Kratšie paddleboardy majú výhodu v obratnosti.

Pád na dosku – nafukovacia doska je z PVC materiálu a potiahnutá mäkčenou penou EVA. Nafukovací paddleboard – windsup je teda veľmi príjemný pri pádoch na dosku. Zároveň poslúži na opaľovanie a nedriape plavky ako zdrsnený povrch pevných windsurfingových plavákov.

Odolnosť dosky – pád plachty na špičku pevného windsurfingového plaváku neraz končí opravou. Prvé pokusy na nafukovacom windsurfingovom paddleboarde idú bez problémov a strachu z poškodenia výbavy. Takisto na brehu môžeš zaobchádzať s nafukovacím windsupom menej opatrne ako s karbónovým plavákom.

Obrat proti vetru – vďaka stredovej plutve (plutvičke US-box, či slide-in) nafukovací windsup výborne stúpa proti vetru, čo uľahčuje obrat proti vetru ako aj návrat na miesto odkial ste vyrazili.

Jazda v sklze – jazda v sklze s windsurfingovým oplachtením alebo s krídlom (wing.surfer) je možná.

Jazda v trapéze – nafukovacia konštrukcia paddleboardu je ideálna na prvé kroky s trapézom. Známe katapulty neskončia odlomenou špičkou.

Jazda v pútkach – nafukovacie windsupy zväčša nie sú vybavené systémom na pripnutie pútok.

Carvingová halza – možná ale obtiažna, pri modeloch s odtrhovou hranou sa zatáča ľahšie.

Skoky – nejaký borec by to asi dal, ale tento typ nie je vhodný na triky a akciu vo vzduchu.

Odporúčaný level jazdenia: začiatočník – pokročilý surfer, restart windsurfovej kariéry, rodinná zábava pri vode.
Odporúčaná veľkosť (výtlak v litroch) = (2.5 – 3.5) x váha jazdca.
Odporúčaná veľkosť plachty: do 5.0 m štvorcových.

Ako vybrať plachtu na windsurf / paddleboard

Voľba správnej plachty (korektného oplachtenia) k pevnej windsurfovej doske, k nafukovaciemu windsurfu alebo k paddleboardu s možnosťou windsurfingu (windsup) je rovnako dôležitá ako výber plaváku. Každý level tvojej zručnosti a plánovaného použitia vyžaduje niečo iné, špecifické.
Ako dlhoročný windsurfista, inštruktor, organizátor kempov a kurzov zhrniem svoje poznatky a feedback od kurzistov do nasledovných riadkov.

Nafukovacia plachta pre windsurf – voľba pre začiatočníkov a deti

Balíček veľký ako 2 pet-fľaše. Najmenšie možné balenie windsurfingovej plachty. Bez problémov si ho pribalíš do batohu k paddleboardu. Veľmi jednoduchá príprava – nafúkaš a máš hotovo. Žiadne lanká ani klipsy, žiadne šponovanie a napínanie plachty. Veľkosti plachty sú vyladené na výšku windsurfistu (poloha “rahna” je teda fixná). Nafukovacia plachta sa nikdy nepotopí do vody, vždy zostáva na hladine – rýchle a ľahké vyťahovanie plachty. Plachta odpúšťa chyby a veterné poryvy príjemne vypúšťa. Jazdíš takmer okamžite a úživaš si jazdu, bez problémov. Perfektná je pre deti. Nevýhoda je, že so silnejúcim vetrom a drsnejšími podmienkami plachta nezvyšuje svoj výkon. Ideálna voľba pre začiatočníkov a windsurfistov, ktorý preferujú rekreačnú jazdu. Cíti sa ideálne v slabom vetre na akomkoľvek plaváku (nafukovacom, či pevnom). Ak plánuješ rýchlo napredovať, tak na prvé pokusy si túto plachtu požičaj z našej požičovne a potom investuj do výkonnejšieho oplachtenia.

 

<Kona> <iRig>

Winsurfingový set v batohu – pre cestovateľov

Klasické windsurfingové oplachtenie – plachta, sťažeň, rahno optimalizované pre začiatočníkov, rekreantov a mierne pokročilých jazdcov. Tento typ je pomerne ľahký určený do slabého a stredne silného vetra. Nízka váha je pre časté vyťahovanie padnutej plachty z vody, preto nie je oplachtenie až tak robustné a určené do extrémne silného vetra. Oproti nafukovacej plachte má väčší a viac “direct” výkon. Môžeš tak pri jazde využívať veterné poryvy, ale ak si nedáš pozor môžu ti plachtu vytrhnúť z rúk. Optimálna voľba pre windsurfistov, pre ktorých level začiatočník nie je konečná stanica.
S popularitou nafukovacích windsupov a windsurfov sa vytvoril tlak na výrobcov, aby vytvorili kompaktné cestovné balenie. Rahno (ta trubka, ktorú držíš) má 2 spájacie kusy a sťažeň (ten dlhý kolík v plachte) má 4-5 dielov. Plachta má menej spír (vodorovné výstuže plachty pre zlepšenú stabilitu a vyšší výkon) aby sa lepšie balila. Kompaktné balenie aké poznáte z paddleboardu. Ľahké cestovanie lietadlom, či autom na dovolenku a k vode. Nemusíš mať kombíka ani dodávku. Ideálna kombinácia s nafukovacím paddleboardom alebo windsurfom.
Niektoré firmy vyrábajú kompaktné oplachtenia v batohu aj na profi účely – na vlny, na freestyle, či náročný “power” freeride. Tieto sety sú určené do tých najnáročnejších podmienok.

 

<STX> <JP><RRD>

Klasický set - windsurfingové oplachtenie

Kompletný set windsurfingového oplachtenia (“plachty”) v jednom balení. Určený pre začiatočníkov až pokročilých windsurfistov. Tento set je ideálna voľba pre tvoju peňaženku. Ak hľadáš produkt, ktorý vyniká výborným pomerom cena/výkon toto je windsurfová plachta pre teba. Kompletný set obsahuje vyťahovacie lano, pätu sťažňa s kladkou, rahno, šťažeň a plachtu. Rahno je jednodielne, plachta celospírová a sťažeň má 2 alebo 3 diely. Takéto balenie má podľa veľkosti plachty cestovnú veľkosť v nerozloženom stave 1.5m – 2m. Na učenie a mierny vietor stačí aj set s hliníkovým sťažňom. Pokiaľ ale hľadáš lepší výkon, chystáš sa jazdiť aj v silnejšom vetre potom je dobra voľba set, ktorý má sklolaminátový sťažeň. V našej ponuke je viac setov. Neváhaj sa teda poradiť, ktorý je pre teba ten najlepší. Všeobecne platí; čím drsnejšie podmienky a silnejší vietor, tým lepší a drahší set je vhodný pre teba. Ideálna kombinácia pre nafukovacie paddleboardy, nafukovacie windsurfy a pevné windsurfy.

<STX> <F2><JP>

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie