WINDSURFING NA PADDLEBOARDE

Windsup – paddleboard s plachtou

Wind sup je nafukovací paddleboard s možnosťou windsurfingu. Výborný na Stand up paddleboarding – pádlovanie v stoji. Ale skvelo funguje aj na windsurfingové začiatky. Pri niektorých modeloch je možné pripnúť aj sedačku a za použitia 2-listového (kajakárskeho) pádla vytvoriť nafukovací kajak. Pomer ceny a zábavy pre celú rodinu je pri tejto možnosti doslova bez konkurencie. Pádluješ, keď nefúka a windsurfuješ, ak sa zdvihne vietor. Výborná výuková možnosť, ktorú používame aj na našich Kempoch a kurzoch windsurfingu. Jazdu s vetrom vo vlasoch si užívajú deti, juniori aj dospeláci. Po rokoch som si opäť zajazdil s mojim otcom, ktorý je na dôchodku.
Dlhší (11 a viac stôp) nafukovací paddleboard výborne drží smer a stabilitu. Výborný na výtlačnú plavbu (ako kedysi winglider). Kratšie paddleboardy majú výhodu v obratnosti.

windsurfing-na-paddleboarde-2

Pád na dosku – nafukovacia doska je z PVC materiálu a potiahnutá mäkčenou penou EVA. Nafukovací paddleboard – windsup je teda veľmi príjemný pri pádoch na dosku. Zároveň poslúži na opaľovanie a nedriape plavky ako zdrsnený povrch pevných windsurfingových plavákov.

Odolnosť dosky – pád plachty na špičku pevného windsurfingového plaváku neraz končí opravou. Prvé pokusy na nafukovacom windsurfingovom paddleboarde idú bez problémov a strachu z poškodenia výbavy. Takisto na brehu môžeš zaobchádzať s nafukovacím windsupom menej opatrne ako s karbónovým plavákom.

Obrat proti vetru – vďaka stredovej plutve (plutvičke US-box, či slide-in) nafukovací windsup výborne stúpa proti vetru, čo uľahčuje obrat proti vetru ako aj návrat na miesto odkial ste vyrazili.

Jazda v sklze – jazda v sklze s windsurfingovým oplachtením alebo s krídlom (wing.surfer) je možná.

Jazda v trapéze – nafukovacia konštrukcia paddleboardu je ideálna na prvé kroky s trapézom. Známe katapulty neskončia odlomenou špičkou.

Jazda v pútkach – nafukovacie windsupy zväčša nie sú vybavené systémom na pripnutie pútok.

Carvingová halza – možná ale obtiažna, pri modeloch s odtrhovou hranou sa zatáča ľahšie.

Skoky – nejaký borec by to asi dal, ale tento typ nie je vhodný na triky a akciu vo vzduchu.

Odporúčaný level jazdenia: začiatočník – pokročilý surfer, reštart windsurfovej kariéry, rodinná zábava pri vode.
Odporúčaná veľkosť (výtlak v litroch) = (2.5 – 3.5) x váha jazdca.
Odporúčaná veľkosť plachty: do 5.0 m štvorcových.

Pre kompletnú ponuku nafukovacích windSUPov klikni na viac info

 Ako vybrať plachtu na windsurf / paddleboard

Voľba správnej plachty (korektného oplachtenia) k pevnej windsurfovej doske, k nafukovaciemu windsurfu alebo k paddleboardu s možnosťou windsurfingu (windsup) je rovnako dôležitá ako výber plaváku. Každý level tvojej zručnosti a plánovaného použitia vyžaduje niečo iné, špecifické.
Ako dlhoročný windsurfista, inštruktor, organizátor kempov a kurzov zhrniem svoje poznatky a feedback od kurzistov do nasledovných riadkov.

windsurfing-na-paddleboarde-3

Nafukovacia plachta pre windsurf – voľba pre začiatočníkov a deti

Balíček veľký ako 2 pet-fľaše. Najmenšie možné balenie windsurfingovej plachty. Bez problémov si ho pribalíš do batohu k paddleboardu. Veľmi jednoduchá príprava – nafúkaš a máš hotovo. Žiadne lanká ani klipsy, žiadne šponovanie a napínanie plachty. Veľkosti plachty sú vyladené na výšku windsurfistu (poloha “rahna” je teda fixná). Nafukovacia plachta sa nikdy nepotopí do vody, vždy zostáva na hladine – rýchle a ľahké vyťahovanie plachty. Plachta odpúšťa chyby a veterné poryvy príjemne vypúšťa. Jazdíš takmer okamžite a úživaš si jazdu, bez problémov. Perfektná je pre deti. Nevýhoda je, že so silnejúcim vetrom a drsnejšími podmienkami plachta nezvyšuje svoj výkon. Ideálna voľba pre začiatočníkov a windsurfistov, ktorý preferujú rekreačnú jazdu. Cíti sa ideálne v slabom vetre na akomkoľvek plaváku (nafukovacom, či pevnom). Ak plánuješ rýchlo napredovať, tak na prvé pokusy si túto plachtu požičaj z našej požičovne a potom investuj do výkonnejšieho oplachtenia.

Winsurfingový set v batohu – pre cestovateľov

Klasické windsurfingové oplachtenie – plachta, sťažeň, rahno optimalizované pre začiatočníkov, rekreantov a mierne pokročilých jazdcov. Tento typ je pomerne ľahký, určený do slabého a stredne silného vetra. Nízka váha je pre časté vyťahovanie padnutej plachty z vody, preto nie je oplachtenie až tak robustné a určené do extrémne silného vetra. Oproti nafukovacej plachte má väčší a viac “direct” výkon. Môžeš tak pri jazde využívať veterné poryvy, ale ak si nedáš pozor môžu ti plachtu vytrhnúť z rúk. Optimálna voľba pre windsurfistov, pre ktorých level začiatočník nie je konečná stanica.
S popularitou nafukovacích windsupov a windsurfov sa vytvoril tlak na výrobcov, aby vytvorili kompaktné cestovné balenie. Rahno (ta trubka, ktorú držíš) má 2 spájacie kusy a sťažeň (ten dlhý kolík v plachte) má 4-5 dielov. Plachta má menej spír (vodorovné výstuže plachty pre zlepšenú stabilitu a vyšší výkon) aby sa lepšie balila. Kompaktné balenie aké poznáte z paddleboardu. Ľahké cestovanie lietadlom, či autom na dovolenku a k vode. Nemusíš mať kombíka ani dodávku. Ideálna kombinácia s nafukovacím paddleboardom alebo windsurfom.
Niektoré firmy vyrábajú kompaktné oplachtenia v batohu aj na profi účely – na vlny, na freestyle, či náročný “power” freeride. Tieto sety sú určené do tých najnáročnejších podmienok.

windsurfing-na-paddleboarde

Klasický set - windsurfingové oplachtenie

Kompletný set windsurfingového oplachtenia (“plachty”) v jednom balení. Určený pre začiatočníkov až pokročilých windsurfistov. Tento set je ideálna voľba pre tvoju peňaženku. Ak hľadáš produkt, ktorý vyniká výborným pomerom cena/výkon toto je windsurfová plachta pre teba. Kompletný set obsahuje vyťahovacie lano, pätu sťažňa s kladkou, rahno, šťažeň a plachtu. Rahno je jednodielne, plachta celospírová a sťažeň má 2 alebo 3 diely. Takéto balenie má podľa veľkosti plachty cestovnú veľkosť v nerozloženom stave 1.5m – 2m. Na učenie a mierny vietor stačí aj set s hliníkovým sťažňom. Pokiaľ ale hľadáš lepší výkon, chystáš sa jazdiť aj v silnejšom vetre potom je dobra voľba set, ktorý má sklolaminátový sťažeň. V našej ponuke je viac setov. Neváhaj sa teda poradiť, ktorý je pre teba ten najlepší. Všeobecne platí; čím drsnejšie podmienky a silnejší vietor, tým lepší a drahší set je vhodný pre teba. Ideálna kombinácia pre nafukovacie paddleboardy, nafukovacie windsurfy a pevné windsurfy.

windsurfing-na-paddleboarde-4

 Kompeltnú ponuku oplachtenia pozri tu  VIAC INFO

 

Nezabudni nás sledovať na facebooku a instagrame, označuj #neonmars a zdieľaj s nami svoje SUPer zážitky.