EXPEDÍCIA - PLáNOVANIE A BALENIE

Plánujeme a balíme sa na SUPer Expedíciu

Máš nový stand up paddleboard (SUP) a jazero, či rybník pri baráku si už pojazdil krížom krážom a ťahá ťa to ďalej? Zažiť dobrodružstvo na SUPe, skúsiť vodu, ktorá tečie a pochváliť sa fotkou z prvého splavu? V tomto článku nájdeš tutorial ako sa na stand up paddleboard zbaliť, kde nájsť kumpánov a ako expedíciu plánovať.

ako-sa-zbalit-na-paddleboard

Expedícia na SUPe s inštruktorom

Najjednoduchšia možnosť na začiatok je organizovaná akcia od profíkov. Neonmars organizuje 1 veľkú stand up paddleboardovú expedíciu každý mesiac. Stačí, ak sleduješ facebook a nahlásiš sa. Nič viac nemusíš. Prečítaš si inštrukcie, kedy a kam máš prísť, čo si máš okrem paddleboardu zobrať. Neriešiš trasu, neriešiš dopravu áut. Všetko rieši za teba inštruktor. A všetko, čo ti bude treba vedieť sa dozvieš na riders meetingu tesne pred paddleboardovou expedíciou. Na vode nemusíš striehnuť ako orol na to, čo ťa čaká, lebo toto má na starosti inštruktor z Neonmars. Upozorní ťa na kritické miesta a poradí ti ako ich máš prejsť.
Ak v tvojej lokalite práve nerobíme paddle SUPer Expedíciu skús nájsť lokálnu partičku. Rastú ako huby po daždi. Cena expedície býva voči prežitým SUPer zážitkom symbolická. Výhoda je, že môžeš ísť aj bez svojho paddleboardu, a paddleboard si môžeš na mieste prenajať. Zober aj kamošov.

SUP-vylet-na-paddleboarde

Ako naplánovať expedíciu na SUPe?

Druhá možnosť je naplánovať si expedíciu na paddleboarde samostatne. Základ je ten, že najlepšie to ide prúdom dole. Niekedy sa dá vrátiť naspäť, ale skôr budeš potrebovať vyriešiť dopravu na štart a z cieľa tvojho paddleboardového splavu. Najlepšie je, ak máš šoféra. Dovezie ťa na štart a počká v cieli :). Nie každý stand up paddleboardista aka SUPer má túto možnosť. Núka sa potom verejná doprava. Paddleboard krásne sfučíš a cestuješ autobusom, či vlakom. Alebo dáš dokopy partiu. Jedno auto do cieľa a jedno na štart tvojej paddleboardovej expedície. Neonmars je komunita a preto #seftrener založil facebookovú skupinu Paddleboard Slovakia - Pádlujeme spolu nájdeš tu rady skúsených SUPerov, ale aj nových kamošov na spoločné výlety.
Pozor! Skupina je otvorená širokej verejnosti, ak dávate dokopy paddleboardovú akciu, každý z vás musí byť 100% samostatný a 100% skúsený na náročnosť expedície akú si vyberiete!

expedicia-na-paddleboarde

Aj ty buduješ komunitu. Ako si to spravíme, tak to budeme mať

Ak budeme jazdiť zodpovedne, mimo plavebnej dráhy lodí. Ak budeme používať záchranné vesty. Budeme silná, zdravá a rešpektovaná komunita. Ak budeme jazdiť po Dunaji ako páni, vesta žiadna a rozkrikovať sa ako my môžeme! Tak nás všetkých plavebná správa schladí! A paddleboarding zakáže.

Podklady pre výber stand up paddleboardovej trasy 

Odporúčam používať google mapy, vodácke mapy a informácie dostupné na webe. Výborné sú osobné skúsenosti zdatných vodákov (zdatných na vode nie na facebooku). Vždy treba sledovať predpoveď počasia (SHMÚ, windfinder) ako aj hydrologickú situáciu.

Riziko predstavujú všetky predmety v tvojej dráhe plavby. Čím je prúd rieky silnejší, tým skôr a rýchlejšie musíš reagovať. Z našich skúsenosti 70% paddleboardistov reaguje na prekážky neskoro. Toto sú situácie, kedy sa ukáže, či vieš pádlovať, či si bol na kurze, alebo si sa po jednom dni na paddleboarde vyhlásil za experta. Nebezpečné prekážky pre paddleboardistov sú: lode (plaviace a ukotvené), kamene (tie čo vidíš aj tie pod vodou), popadané stromy (môžu plávať alebo byť pevne uchytené z brehu - pozor strom nie je len to čo vidíš nad hladinou ale je aj pod vodou!), jezy (prepady vody) a vodný vír ťa zhodí z paddleboardu skôr ako si myslíš.
Expedície počas záplav a povodňových stupňov sú priame ohrozenie tvojho zdravia a života! A preto, ak je zle počkaj a vyrazíš neskôr, keď voda opadne.

Čo si zobrať so sebou na SUPer Expedíciu

Plán je jedna vec a realita iná. Už sa nám niekoľko krát stalo, že sme išli na 2 hodiny a neskončili ani po 4 hodinách. Vyčekuj video s tým ako sa pobaliť.

 

Nezabudni nás sledovať na facebooku a instagrame, označuj #neonmars a zdieľaj s nami svoje SUPer zážitky.