AKO VYBRAŤ KAJAK

Ako vybrať kajak?


Nadišiel čas na kúpu kajaku a nevieš si vybrať v širokom sortimente? Prinášame ti návod ako zvoliť pre seba či rodinu tú správnu loď, na ktorej zažiješ kopce dobrodružstiev.

ako vybrat nafukovaci kajak

Nafukovací alebo pevný kajak?

Pevné kajaky majú dlhú históriu a pochádzajú zo severských krajín. Materiály, z ktorých sú pevné kajaky vyrobené, bývajú rôzne - od plastu, sklolaminátu, či karbónu, určeného pre profesionálov. S pevným kajakom sa dostaneš tam, kde s nafukovacím nie. Ak sú tvojim cieľom tečúce vody úrovne WWI až po úroveň WWVI, pevný kajak môže byť pre teba tou správnou voľbou. Nezbaudni však na to, že už jednomiestny plastový kajak má dĺžku 200-400 cm a váhu od 20 kg, a prepraviť ho do cieľovej destinácie môže dať zabrať. Nutnosťou sa stane nosič na auto so systémom uchytenia a tiež parťák, s ktorým kajak vyložíš na strechu auta.

Čoraz väčšej obľube sa práve preto tešia nafukovacie kajaky. Ich najväčšou prednosťou je skladnosť a prepravnosť. Nafukovací kajak ľahko zbalíš do prepravnej tašky, schováš do kufra auta a vydáš sa za dobrodružstvom kam chceš. Problém nafukovaciemu kajaku nebude robiť ani dovolenka k moru lietadlom. Ak ťa lákajú jazerá, moria alebo tečúce rieky od miernych až po úroveň WWII, nafukovacie kajaky sú tou správnou voľbou. Vďaka širokej ponuke nafukovacích kajakov si to správne plavidlo nájde každý. Či už hľadáš rekreačný kajak pre rodinu, alebo sa chceš vydať na celodenný výlet pozdĺž pobrežia. Odolné materiály, z ktorých nafukovacie kajaky sú vyrobené, zvládnu aj náročnejšie podmienky, nárazy, či ponorené nástrahy vo vode. Ak by sa však predsalen stala na vode nehoda, trhlinu ľahko opravíš sadou na lepenie.

nafukobvaci kajak

Konštrukcia nafukovacích kajakov

Široká škála nafukovacích kajakov na trhu prináša množstvo konštrukcií, ktoré majú vplyv na ich odolnosť, tuhosť a nosnosť. Materiály a konštrukčné riešenie ovplyvňujú aj cenu za nafukovací kajak. Rekreačný kajak ťa môže vyjsť už okolo 200 €. Ak si však priplatíš, získaš viac ako len drahší kajak. S kvalitnejším materiálom a odolnejšou konštrukciu si budeš môcť dovoliť zažiť divokejšie dobrodružstvá.

PVC materiál

Základné nafukovacie kajaky sú vyrobené z odolného PVC materiálu. Takýto kajak sa najčastejšie skladá z 3 komôr: duté komory po bokoch kajaku a nafukovacie dno s prepážkami. Tento typ kajaku je ideálny na rekreačné šantenie s rodinou na jazere alebo splav mierne tečúcej rieky. Je však potrebné dať si pozor na plytké dno.

konstrukcia kajaku PVC

Kajak s plášťom s tkaniny

Tento typ nafukovacích kajakov sa skladá zo vzduchotesných nafukovacích komôr, ktoré sú potiahnuté odolnou tkaninou. Táto tkanina je vyrobená zväčša z vodoodpudivého materiálu a zabezpečuje väčšiu odolnosť pred UV žiarením a mechanickým poškodením. Vnútro kajku, dušu, môžeš ľahko vybrať a v prípade potreby opraviť. Nafukovacie kajaky potiahnuté odolnou tkaninou sú vhodné aj do náročnejších podmienok alebo plytších vôd. Pozor však na to, aby bol tvoj kajak pred uskladnením dostatočne suchý. Na vlhkom kajaku sa ľahko vytvorí pleseň.

konstrukcia kajaku s tkanninou

Drop-stitch konštrukcia

Moderná konštrukcia, ktorú nájdeš na nafukovacích paddleboardoch, dodáva nafukovaciemu kajaku ultimátnu odolnosť a tuhosť. Dropstitch konštrukcia spája dve PVC vrstvy pomocou hustých vlákien. Steny či dno kajaku môžeš tak nahustiť do vysokých hodnôt, vďaka čomu je kajak pevnejší a tuhší. Jazdné vlastnosti nafukovacieho kajaku s drop-stitch konštrukciou sa tak najviac približujú pevným kajakom. Tuhšia drops-stitch konštrukcia nesie so sebou aj menšiu nevýhodu, a to dlhší čas prípravy a nafukovanie.

konstrukcia kajaku drop stitch

Typy kajakov

Rekreačný kajak

Nafukovací rekreačný kajak kladie dôraz na bezpečnosť a stabilitu a preto je ideálny na rodinnú plavbu na pokojnej vodnej hladine jazera, či pomaly tečúcu rieku. Pri rekreačných kajakoch určite oceníš jeho ľahkú ovládateľnosť, s ktoru si poradí aj úplný začiatočník. Rekreačné kajaky sú kratšie a neposkytujú toľko odkladajúceho priestoru, aby si sa mohol vydať na celodenný výlet.

Turistický kajak

Touringový nafukovací kajak je ako stvorený na dlhšie plavby. Oproti rekreačným kajakom je tento typ kajkov dlhší, vďaka čomu umožňuje rýchlejšiu jazdu a lepšie držanie smeru. Okrem toho však do dlhšieho turistického kajaku ľahko zbalíš batožinu aj na niekoľko dní.

aqua marina steam

Nafukovacie kanoe

Nafukovacie kanoe sa oproti kajaku odlišuje predovšetkým spôsobom ovládania. Pri kajakovaní držíš v rukách obojstranné pádlo, zatiaľčo s kanoe pádlo má len jeden list a pádluješ len na jednej strane, pričom si pri sólo jazde pádlo prehadzuješ zo strany na stranu. Nafukovacie kanoe si získali najmä rodičia s deťmi, keďže plavidlá poskytujú vnútri veľa priestoru a majú vyššie bočné steny.

SUPkajak

Ak sa nevieš rozhodnúť, či chceš nafukovací paddleboard alebo kajak, je tu pre teba riešenie. Novinkou na trhu je hybrid SUPkayak a v našej ponuke ho nájdeš hneď od dvoch výrobcov: Aqua Marina a Spinera, ktorý prináša tento hybrid vo verzii aj pre dve osoby. Oproti klasickému paddleboardu je SUPkayak širší a hrubší a na jeho palube sa nachádza zapustenný kokpit. Svoje miesto si tento šikovný hybrid našiel aj v rodinách. Do otvoru dáš dieťa a máš ho stále pod kontrolou.

hybrid supkajak

Dĺžka kajaku

Chceš újsť na vodu sám, alebo chceš jazdiť s rodinou? Dĺžka nafukovacieho kajaku ovplyvňuje nielen rýchlosť, ale predovšetkým to, koľko osôb sa doň zmestí. Na trhu nájdeš nafukovacie kajaky pre 1-3 osoby. Ak budeš jazdiť sám, no občas na výlet zoberieš aj svoju polovičku či dieťa, odporúčame ísť do dvojmiestnej verzie. Pohodlne sa na tomto kajaku odvezieš aj sám a budeš mať dosť priestoru na odloženie batožiny. Do jednomiestneho kajaku dve dospelé osoby nevtesnáš.

nafukovaci kajaky podla poctu osob

Dlhšie kajaky sú ideálne na celodenné výlety. Dobre držia smer a umožnia ti dosiahnuť vyššiu rýchlosť. Kratšie nafukovacie kajaky však využiješ v svižnejších meandrujúcich vodách, kde potrebuješ obratne reagovať na všetky prekážky pod vodou.

Výbava kajaku

Súčasťou každého dobrého nafukovacieho kajaku by mala byť pohodlná sedačka (prípadne 2 alebo 3 podľa typu kajaku). Dobrá kajaková sedačka by mala poskytovať chrbtu dostatok opory pri zapretí sa. Sedačka by mala dobre sedieť v kajaku a ideálne by sa mala dať prispôsobiť požiadavkám každého, aby si predišiel bolesti na dlhej ceste.

Súčasťou výbavy kajaku sú aj odnímateľné smerové plutvičky, ktoré je možné dať dole v prípade plytkej vody. Ak sa chystáš na výlet, oceníš na nafukovacom kajaku dostatok odkladacieho priestoru. Systém bungee lán, ktoré môžeš nájsť podľa jednotlivých modelov vpredu alebo vzadu, ti umožnia bezpečne uchytiť náklad v lodných vakoch. Pri výbere vhodného kajaku dbaj aj na to, aby mal dostatočný počet madiel na prevoz k vode, alebo keď budeš musieť divoký úsek vody prejsť s kajakom v rukách.

vybava kajaku

Dôležitou súčasťou, najmä ak plánuješ jazdiť aj divokejšie vody, by mali byť efektívne samovypúšťacie ventily. Pomocou týchto otvorov na dne kajaku sa voda vyleje, ak ti natiekla do kokpitu vo vysokých vlnách, či perejách. Počas plavby na plochej vode ventily jednoducho necháš zatvorené. Výhodou nafukovacieho kajaku je, že ho zbalíš do kompaktného balenia a ľahko prepravíš kam chceš. Preto si daj pri výbere svojho kajaku pozor na kvalitu prepravnej tašky. Mysli na to, aby bola taška dostatočne pevná a veľká, aby si sa zbytočne netrápil, keď budeš kajak skladať.

Pádla na kajak

Niektoré modely nafukovacích kajakov majú v štandardnej výbave už aj skladacie pádla na kajak. Tieto pádla sú vyrobené z hliníka, majú plastové listy a sú určené na rekreačné pádlovanie. Keďže hliník patrí vo vodáckom svete medzi ťažšie materiály, na celodennom výlete ti toto pádlo dá poriadne zabrať. Ak sa chystáš splavovať rieky aktívne, odporúčame ti ísť do ľahšej skolaminátovej verzie. A ak to s kajakovaním budeš naozaj myslieť vážne, siahni po karbónových ultraľahkých pádlach

karbonove padlo na kajak

Dobré kajakové pádlo by malo byť dostatočne dlhé, aby si pohodlne pri pádlovaní dosiahol na hladinu a pádlo pritom dobre zaboril. Pri pádlovaní určite oceníš, ak si budeš môcť nastaviť uhol listov podľa svojich preferencí. Pádlo by malo mať aj striešky na ochranu pred stekajúcou vodou, aby si nemal ruky neustále mokré. 

Chystáš sa splavovať v kanoe? Nezabudni si so sebou vziať pádlo s jedným listom. Výrobca Aqua Marina prináša na trh unikátne pádlo Ripple-Tech 2v1, ktoré môžeš použiť aj ako dvoj pádlo na kajkovanie, alebo si z neho spravíš dve pádla na kanoe s hruškou.

padlo na kanoe

Nezabudni na to, že kajakové pádlo vyrobené z hliníka môžeš ľahko potopiť. Aby si predišiel tejto nemilej situácii, odporúčame ti dokúpiť šikovný plavák na pádlo, ktoré ho udrží na hladine. 

Čo mi bude chýbať?

Tak ako aj pri ostatných vodných športoch, bezpečnosť musí byť prvoradá. Neoddeliteľnou súčasťou by preto mala byť certifikovaná plávacia vesta s dostatočným výtlakom. Vesta musí dobre padnúť, aby si sa v kajaku s ňou necítil obmedzujúco, ale bezpečene. Ideálne, ak bude mať niekoľko popruhov, pomocou ktorých vestu ľahko dotiahneš podľa potreby.

bezpečnost na kajaku
Pri splave divokej vody oceníš aj prilbu. Ochráni ti hlavu pri páde do vody alebo pri údere pádla do hlavy. Prilby na vodné športy sú vyrobené z materiálov, ktoré nenasávajú vodu, aby neboli príliš ťažké.
Zaiste oceníš, ak svoje veci budeš mať v bezpečí. Na výlety si môžeš oblečenie, či jedlo zbaliť do vodoodolného lodného vaku, ktorý si upevníš pod bungee šnúry. U nás v ponuke nájdeš veľkosti vakov s rôznym objemom, aby si si mohol so sebou vziať všetko potrebné. Mobil, kľúče od auta, či doklady zas schovaj do vodotesného púzdra, ktoré si môžeš zavsiť na krk. Takto budeš mať mobil vždy pri sebe a môžeš si robiť selfiečka na vode bez toho, aby si ho z púzdra vybral.

Nezabudni nás sledovať na facebooku a instagrame, označuj #neonmars a zdieľaj s nami svoje zážitky na kajaku.