Pevné paddleboardy

Pevné paddleboardy sú vynikajúca voľba pre fajnšmekrov, ktorí nepoznajú kompromis. Plaváky na radikálne zatáčanie do vĺn. Zavodné rakety pre maximálnu rýchlosť pri každom zábere pádla. Či štýlové dosky v drevom dizajne pre náročných SUPerov, ktorí ich majú kde uskladniť - ideálne pre majitelov chát, či hausebotov.

 

Konštrukcia pevných paddleboardov

Pevné paddleboardy sú vyrábané z rôznych materiálov. Môžu byť vyrobené z plastu, dreva, sklolaminátu či karbónu. Väčšina pevných paddleboardov má jadro z penovej EPS, ktoré je obalené sklenenými alebo uhlíkovými vláknami. Uhlíkové vlákno je ľahšia a tuhšia voľba, ale je tiež cenovo nákladnejšia. Plastové paddleboardy sú cenovo dostupnejšie, ale sú veľmi ťažké a chýba im výkon oproti paddlebordom z iných materiálov. Niektoré pevné paddleboardy sú vyrobené z ľahkého dreva pre štýlový dizajn. 

 

Prečo si vybrať pevný paddleboard

  • žiadne chystačky - pevný paddleboard stačí zobrať k vode a hneď môžeš jazdiť. Nemusíš nič fúkať, kontrolovať tlak v paddleborde ani nič podobné
  • máš dom pri vode - pevné paddleboardy sú ideálne pre tých, ktorí majú jazero za domom či chatou a majú možnosť dlhodobo uskladniť dosku. Nezabudni, že pevný paddleboard môže mať aj 4 metre a to už ťažko budeš v zime obchádzať len tak v garáži.
  • lepší výkon - väčšina pevných paddleboardov poskytuje lepší výkon a efektivitu ako nafukovacie paddleboardy, najmä ak ide o závodné paddleboardy. Pevné paddleboardy ponúkajú väčšiu manévrovateľnosť a obratnosť, vďaka čomu sú lepšie prispôsobené na SUP surfing vo vlnách.
  • stabilita - pevné paddleboardy majú vďaka svojej hrúbke ťažisko posadené nižšie ako väčšina nafukovacích paddlebordov. Preto so správne zvolenými rozmermi môže byť pevný paddleboard vhodnejšou voľbou aj pre začiatočníka s problémom so stabilitou.
  • nehrozí prehýbanie pod nohami - tak ako hovorí ich názov, pevné paddleboardy sú skutočne pevné. Ak si ťažší jazdec, môžeš mať problém na niektorých nafukovacích paddleboardoch. Pevná doska pod nohami sa za žiadnych okolností nebude prehýbať, čím by si mohol stratiť na výkone pádlovania.

 

Rozmery pevných paddleboardov

Tak ako pri nafukovacích paddleboardoch aj pevné paddleboardy možno rozdeliť podľa ich tvaru na allround dosky, touring dosky či závodné paddleboardy. Rozmery paddleboardu určujú ich jazdné vlastnosti. Ak hľadáš rýchlu výkonnú dosku, hľadaj s dĺžkou minimálne 12’6’’. Pri správne zvolenej šírke poskytujú vynikajúci výkon a efektivitu pri priamočiarom pádlovaní. Ak naopak hľadáš obratný SUP do vĺn, kratšie dosky budú pre teba lepšou voľbou. Šírka určuje stabilitu paddleboardu. Platí, že čím sú paddleboardy širšie, tým sú stabilnejšie. Užšie dosky sú však rýchlejšie a lepšie prerezávajú vodnú hladinu.