Vezmi SUP na plecia - výhody a nevýhody nafukovacieho paddle boardu

Tak a je to tu – rozhodol si sa, že si kúpiš paddle board. O SUP-ovaní už čo-to vieš, vyskúšal si si pár dosiek a chceš preskúmať všetky možnosti pred kúpou tvojej dosky. A hlavou ti možno vŕta, či predsa len ísť „do nafučky“ namiesto pevnej dosky. Čo ak ťa doska neunesie, alebo počas epického SUP tripu na jednej z top slovenských lokalít ju oškrieš v rieke o dno a začne dramaticky fučať?

Poďme teda na fakty, aby si sa o SUP-och dozvedel čo najviac info, a dospel k záveru, že nafukovacie SUP-y sú super! (nie neovplyvňujeme ťa :))

Výhoda #1: Jednoduchosť prevozu a uskladnenia paddleboardu

Alfa a omega vynálezu nafukovacieho stand up paddle boardu! Skladnosť. Nemusíš kupovať dodávku, aby si paddle board zmestil do auta. Alebo vysvetlovať doma polovičke, že má novú 3-metrovú dekoráciu. Nehovoríac o hrôze z leteckej prepravy. Ani jedno ti s nafukovacím paddleboardom nehrozí! Vyfúknutý SUP zbalíš do batohu, ktorý máš častokrát aj ako súčasť výhodného setu na Neonmars a môžeš vyraziť kamkoľvek na cesty.

neonmars-nafukovaci-sup-vyhody-a-nevyhody-batoh

Výhoda #2: Ľahká hmotnosť, veľký výtlak

Nafukovacie paddle boardy sú napriek svojej dĺžke ľahké a znesú toho veľa. Len pre predstavu SUP Aqua Marina Magma pri svojej váhe 9.6 kg unesie až 145kg, teda 15-násobok svojej váhy.

Všetko závisí od zakúpenia dosky so správnymi parametrami, s ktorými ti náš šéf tréner Kuso, rád poradí. Keď nafúkneš SUP na správne PSI, tak budeš prekvapený, ako môže byť taký pevný. Nebude sa ohýbať, vlniť alebo ponárať pod tvojimi nohami.

Výhoda #3: Odolnosť nafukovacieho SUPu

Teraz možno budeš šokovaný, ale nafukovacie paddle boardy sú omnoho odolnejšie pri skalnatých brehoch a riekach na rozdiel od pevných dosiek. Tie pevné sú totiž vyrobené zo sklolaminátu (fiberglass), ktorých povrch sa môže práve v takýchto akčných povrchoch poškodiť.

Samozrejme, ani nafukovacie SUP-y nie sú nezničiteľné. Tie drobné „zranenia“ zo SUP expedícií vieš vyriešiť doma za pomoci repair kitu, na tie väčšie sa ti pozrieme my v rámci 2-ročnej záruky.

Výhoda #4: Jemnejšie pády a nárazy

Pádom sa nevyhneš. A zatiaľ čo pád do vody ťa maximálne osvieži, tak pri páde na tvrdý SUP vs. nafukovací pocítiš tvrdší dopad. Ouch. 

via GIPHY

Výhoda #5: Paddleboard je dog friendly

Vysoká stabilita a príjemný povrch umožňia tvojmu psovi SUP-er zážitok z vašich spoločných výletov. Na pevných stand up paddle boardoch z fiberglass materiálu sa tvojmu chlpáčovi šmýkať labky a pazúre. A nezabudni na plávaciu vestu.

neonmars-nafukovaci-sup-vyhody-a-nevyhody-psy-na-supe

Ale keďže každá minca má dve strany, tak aj nafukovacie stand up paddle boardy majú svoje nevýhody:

Nevýhoda #1: Nafukovanie alebo aj „Ain’t nobody got time for inflating“

Je ráno, práve začína svitať, hladinka ako zrkadlo. Vystúpiš z auta a už chceš byť na vode v strede jazera a vychutnať si východ slnka. Lenže ho takmer nestihneš, lebo musíš svoj SUP nafúkať.

neonmars-nafukovaci-sup-vyhody-a-nevyhody-nafukovanie-2

Nebudeme ti klamať – nafukovanie paddle boardu zaberie nejaký čas. Ale: a) buď pozitívny a nafukovanie pojmy ako rozcvičku, b) kúp si elektrickú pumpu do auta alebo pumpu na baterky.

Nevýhoda #2: Nižšia pohyblivosť 

Ak pokojná hladinka ako zrkadlo nie je nič pre teba a chceš divokú vodu a začať so SUP surfingom na vlnách, tak s nafukovacím SUP-om budeš čeliť istým obmedzeniam. Nafukovacie paddle boardy majú hrubé bočné strany (rails) s veľkým množstvom vztlaku, ktoré SUP dostatočne nadľahčujú, menej kopírujú vlny a tým pádom sťažujú manévrovanie. Nehovoríme však, že by si preto nemal ísť so svojou SUP „nafučkou“ skúsiť šťastie do vĺn.

Nevýhoda #3: Nafukovací SUP sa môže ohnúť (pravda alebo mýtus?)

Častá sťažnosť mnohých ľudí stojacich prvý raz na paddle boarde. Stojíš v strede dosky, ktorá sa „ohne vejpúl“. Pravidelná, prevažne začiatočnícka chyba. Nafukovací SUP musís vtedy byť poriadne dofúkaný alebo si zvoliš model s vhodnou maximálnou hmotnosťou.

Tak, už sme ťa presvedčili? Ktorá z výhod nafukovacieho SUP je pre teba tou kľúčovou?

Tip šéftrénera na záver: 

"Hľadáš paddleboard, s ktorým objavíš všetky tajné spoty? Expedičné SUPy značiek Kiboko a Aqua Marina sú ideálnou voľbou.