VYBERÁME PÁDLO

4 dielne pádlo na paddleboard COMBO - Kajak aj paddleboard

Combo predstavuje bestseller medzi paddleboardovými pádlami pre rekreačné účely. Jedná sa o klasické 3 dielne pádlo na paddleboard, ale výmenou horného dielu za ďalší list je možné vytvoriť kajakárske pádlo. Takže jedno pádlo slúži na pádlovanie v stoji ako aj na pádlovanie posediačky. Maximum úžitku za jednu cenu. Paddleboardové pádlo combo zbalíš do batohu od paddleboardu.

3 dielne pádlo na paddleboard - Skladacie, nastaviteľné

Najpredávanejšie pádlo. Práve takéto pádlo nájdeš v každom paddleboardovom sete. Výhody sú jasné - pádlo je nastaviteľné, takže sadne každému. Pádlo sa dá zbaliť do vaku, či tašky od paddleboardu. Takže sa s ním výborne cestuje, či ideš pešo, autom, vlakom alebo lietadlom. 3 dielne paddleboardové pádlo je proste najpraktickejšia voľba.

2 dielne pádlo na paddleboard - Nastaviteľné

Každá spojka niečo váži a preto fajnšmekri a zanietení paddlebordisti (aka SUPeri) používajú často 2 dielne pádla. Takéto pádlo si môžeš nastaviť na rôzne dĺžky. Vyhovuje 165 cm babe ale aj 195 cm chlapovi. Taktiež umožňuje s jedným pádlom jazdiť viac disciplín - na vlny alebo divokú vodu sa používa kratšie pádlo, na výlety dlhšie. Navyše, ak ideš k vode a pádlo nemáš vo vaku, cítiš sa ako profík. Nezmestí sa do vaku ale napríklad v aute ho prevezieš podobne ako lyže.

1 dielne pádlo na paddleboard - Fixná dĺžka

Doména pretekárov, sup surfistov, či jazdcov na divokej vode. Fixné pádlo predstavuje najľahšiu možnosť. Všade, kde potrebuješ maximum výkonu, rýchlosť a efektivitu je to voľba číslo 1. Nevýhodou je, že sa horšie prepravuje.

List paddleboardového pádla

List má významný vplyv na rýchlosť a efektivitu záberu. List môžeme posudzovať podľa jeho veľkosti alebo podľa materiálu z akého je paddleboardové pádlo vyrobené.

Základné “setové” pádla mávajú plastový list. Výhoda plastového listu je priaznivá cena. S takýmto pádlom sme všetci začínali. Je výborný na prvé kroky, či na rekreačne pádlovanie. Odporúčam vyhnúť sa nákupom extrémne lacných pádiel (často noname), môže sa im pri zaberaní deformovať list. Dlhší výlet, či pádlovanie, ak sa rozfúka je potom komplikované. Lepšie značky ponúkajú plastový list, ktorý je vystužený a dobre poslúži aj na dlhšie výlety. Plastový list sa kombinuje s hliníkovou, laminátovou a karbónovou žrďou pádla.

Sklolaminátový list je pevnejší ako plastový a lepšie drží tvar. Sklolaminátové pádla sú často vyhľadávané pre svoj priaznivý pomer ceny a výkonu. Sklolaminátové vlákno (fiberglass) sa často používa spolu s karbónom.

Profíci a nároční športovci používajú list vyrobený z karbónu. Je extrémne ľahký a zároveň pevný.

Žrď paddleboardového pádla

Žrď (trubka) pádla pre SUP robí zásadný rozdiel vo vlastnostiach pádla - váha, tuhosť, krivka ohybu.

Základným “setovým” materiálom pre paddleboardové pádlo je hliník. Takéto pádlo nájdete najčastejšie v paddleboardových setoch. Hliníkové pádlo (žrď) je spoľahlivé a vďaka cene je ľudovou voľbou číslo 1. Väčšina rekreantov pádluje práve s týmto pádlom. Nevýhoda hliníka je jeho váha. Ale aj to, že pokiaľ je toto pádlo dlho vo vode - postupne do neho natečie voda a pádlo sa môže potopiť. Preto odporúčame na hliníkové pádla používať plavák na pádlo. Môže byť hliníkové pádlo ľahké? Ano môže ale potom sa ti asi rýchlo ohne. Extrémne ľahké pádlo pre paddleboard je preto podozrivé.

Sklolaminát (fiberglass) je ľahký materiál, ktorý viac pruží. Vďaka tomu šetrí tvoje ramená a chrbát pri pádlovaní. Tento materiál je taktiež výborný aj na celoročné pádlovanie na stand up paddleboarde. Žrď z laminátu je teplejšia do ruky, čo oceníš pri expedíciach pri nižších teplotách. S týmto pádlom od nás väčšinou odchádza zákazník, ktorý preferuje zlatú strednú cestu - tovar s dobrým pomerom ceny a výkonu.

Fajnšmekri, športovci a pretekári volia karbónové pádlo na paddleboard. Karbon je najľahší a zároveň najtvrdší materiál. Väčšina paddleboardistov po prvej sezóne píše Ježiškovi práve o takéto pádlo. Ak raz zažiješ paddleboardovanie s karbónovým pádlom nebudeš chcieť iné - pozor je vysoko návykové. Žrď z karbonu predstavuje najľahší a najvýkonnejší materiál z ponuky.