VYBERÁME PADDLEBOARD

ako-vybrat-paddleboard

Kto bude jazdiť na paddleboarde?

Prvá úplne jasná otázka je či budem jazdiť na paddleboarde sám, občas niekoho zveziem alebo budem stále voziť členov rodiny. Či si kupujeme jeden paddleboard spoločne ako rodina - pre všetkých. Alebo či si spravíme Vianoce v lete a kúpime paddleboard pre každého člena rodiny zvlášť.

Aká je moja / naša váha a výška?

Od celkovej váhy, ktorú chcem prepravovať, záleží, po akom veľkom paddleboarde sa musím obzerať. Konkrétne po odporúčanej nosnosti paddleboardu a výtlaku paddleboardu. Výška jazdca mi zase indikuje šírku paddleboardu. Nižší jazdci potrebujú užší paddleboard, pretože na extra širokom jednoducho nedočiahnu pádlom k okraju paddleboardu a musia prestupovať. Pravidelná jazda, či dlhšie splavy sú tak nepohodlné. 

Ako plánujem paddleboard používať?

Vstupná kategória vhodná aj pre začiatočníkov na paddleboarde sa volá Allround. Sú to univerzálne paddleboardy, ktoré sú veľmi stabilné, majú dobrú obratnosť a čím sú dlhšie tým lepšie držia smer.

blog-allround-paddleboard-pre-zaciatocnika

Vačšie paddleboardy s allround tvarom označujeme ako rodinné paddleboardy. Sú veľmi stabilné a vďaka vyššiemu výtlaku su predurčené pre plavbu viacerých osôb. Napr. jeden dospelý a 2 deti, alebo jeden dospelý pádlujúci v stoji a druhý ležiac alebo sediac na paddleboarde.

Pokiaľ plánujete ako rodina absolvovať dlhšie túry pozdĺž morského pobrežia alebo splavy riek, ktorých máme doma neúrekom, odporúčame kategóriu rodinné XL paddleboardy. Do tejto kategórie radíme paddleboardy určené pre 2 dospelých, pričom obaja môžu pohodlne pádlovať v stoji aj na väčšie vzdialenosti. Vysoká nosnosť zároveň dovoľuje pribrať na palubu paddleboardu aj deti.

Detské a juniorské paddleboardy sú špeciálne prispôsobené na váhu, výšku a silové dispozície detí. Sú tak veľmi ľahké na nosenie a majú menší výtlak ako doslepácke modely. Ak neviete dostať deti domov z vody, je na čase začať rozmýšľať o investícii do detského paddleboardu.

2 v 1 paddleboard aj kajak  - nafukovací paddleboard, ktorý umožňuje okrem jazdy v stoji aj pripnutie špeciálnej sedačky (pri niektorých modeloch je obsahom balenia). Vytvorí sa tak kajak. Stačí vymeniť horný diel paddleboardového pádla za prídavný list a vytvoriť pádlo kajakárske. Ideálna možnosť rodinného využitia hlavne pre mladších a starších vodákov, ktorí nemajú toľko sily, alebo pre dni plné vetra.

2 v 1 paddleboard a windsurfing - nafukovací alebo pevný paddleboard, ktorý je predpripravený na použitie s windsurfingovou plachtou. Investíia do paddleboardu, tak ponúkne 2 športy: paddleboarding pre každodenné využitie a windsurfing pre dni kedy fúka.

blog-nafukovaci-paddleboard-s-plachtou-windsurf

Stále populárnejšia je kategória výletných paddleboardov. Označujú sa aj ako touring, cruising, či fitness. Ich hlavné charakteristiky sú veľmi dobrý sklz po vodnej hladine, priamočiare vedenie smeru (nemusíte teda, často prehadzovať pádlo), vyššia rýchlosť ako pri paddleboardoch z kategórie allround, ale stále pri zachovaní komfortnej stability a dostatočnej šírky paddleboardu. Po doskách na pádlovanie v stoji tejto kategórie sa môže tak pozerať aj začiatočník, ktorý plánuje pádlovať viac alebo splavovať rieky.

Športové a pretekárske paddleboardy maju excelentný sklz, sú rýchle a pádlovanie je veľmi efektívne. Avšak sú úzke a vyžadujú predchádzajúcu jazdeckú skúsenosť. Dajú sa rýchlo otáčať, ale jazdec musí ovládať obrat s potopenou zadnou časťou a dvihnutou špičkou paddleboardu. Ak poškuľuješ po týchto paddleboardoch navštív niektoré z Neonmars test centier alebo testovačku, či preteky a otestuj si na vlastnej koži, ktorý ti vyhovuje najviac.

Dámske dizajny a paddleboardy na cvičenie jógy. Dámske paddleboardy sú väčšinou ľahké, aby sa dobre nosili. Majú menší výtlak. Nafukovací paddleboard tak rýchlejšie nafúkaš. Okrem štýlových “lady specific” farieb môžu byť vybavené špeciálne umiestnenými madlami na palube paddleboardu - tak aby pri cvičení nezavadzali. Platformy umožňujú spojiť viacero paddleboardov pri cvičení jogy alebo fitness. Pričom inštruktor precvičuje v strede platformy.

Mega SUPy  - veľké paddleboardové “dračie lode” určené na tímové pádlovanie, či najlepší teambuilding. Umožňujú zobrať aj tých, ktorí majú pred sólo stand up paddleboardingom rešpekt.

blog-paddleboard-aj-kajak-2v1

Kde budem na paddleboarde jazdiť?

Jazda na pokojnej vodnej hladine, v malých vlnách od vetra alebo na mori s vlnami do výšky kolien je na paddleboarde úplne bez problémov. Tento typ vodnej hladiny sa medzi paddleboardistami zvykne označovať aj ako flatwater, teda rovná hladina.

Jazdenie na otvorenom oceáne alebo v príbojových vlnách je kráľovskou disciplínou stand up paddleboardingu. Používajú sa špeciálne tvarované paddleboardy na surfing vo vlnách

Špecifické paddleboardy sa používajú na jazdu divokými riekami. Takéto prevažne nafukovacie paddleboardy sú krátke a veľmi dobre obratné. Dôraz sa kladie na stabilitu a preto sú tieto paddleboardy široké. Pre prejazd plytkými miestami sú vybavené viacerými malými plutvičkami.

Aký je môj jazdecký level?

Šikovnejší paddleboardista si môže trúfať na užší a rýchlejší paddleboard. Naopak začiatočník, ktorý má horšiu stabilitu by mal preferovať širší paddleboard. Paddleboard je jednoduchý šport, ktorý zvládne každý. Stačí, ak vieš stáť a držať pádlo. Potom môžeš aj paddleboardovať. Ale ako v každom športe zle zvolená výbava môže odradiť od zážitkov z krásneho športu, akým paddleboarding je.

blog-detsky-paddleboard

Pri jazde vo vlnách zase skúsený jazdec s dobrou stabilitou jazdí na menšom paddleboarde, ktorý umožnuje radikálnejšiu jazdu a jazdu vo väčších vlnách.

Transport a uskadnenie, čo tak nafukovací paddelboard?

Pevný paddleboard svojími vlastnosťami vyniká na vlnách, či v pretekárskom použití. Pocit, ako špička paddleboardu reže vodnú hladinu patrí medzi neopakovateľné zážitky. Ale potrebuješ byť členom lodenice pri vode. Alebo mať garáž a strešný nosič na aute.

blog-damsky-paddleboard-stx

Naopak nafukovací paddleboard je veľmi skladný, ľahko sa zloží do batohu, ktorý je súčasťou balenia a nafúka sa pribalenou pumpou. Cestovanie na dovolenku sa tak stáva hračkou. Nafukovací paddleboard sa bez problémov zmestí aj do kufra menšieho auta, do strešného boxu, či ako check-in batožina pri ceste lietadlom. 

Koľko plánujem investovať do svojho nového paddleboardu?

Cena paddleboardu pre dospelú osobu sa pohybuje od 250 eur za univerzálny nafukovací paddleboard až po vyše 3.000 eur za špeciálny karbónový pretekársky špeciál. Každý stand up paddleboardista má svoje unikátne potreby a možnosti a preto treba vyberať individuálne.

Nafukovacie paddleboardy sú lacnejšie ako pevné. Ľudovou voľbou sú tie v cenách 300-400 eur. Zlatá stredná cesta je okolo 500 - 700 eur. A produkty pre náročných sú od 800 po 1.500 eur. Ak hľadáš veľa muziky za málo peňazí pozri si nami overené a starostlivo vyskladané akciové výhodné sety paddleboardov. Drahšie paddleboardy majú kvalitnejšiu konštrukciu, sú pevnejšie a vďaka modernej predlaminovanej technológii dosahujú vyššiu kvalitu a dlhšiu životnosť. Ak sa pozeráme na paddleboard ako na investíciu na ďalších 10 rokov. Rozdiel 100 eur je 10 eur ročne, a roziel 200 eur v cene paddleboardu je stále len 20 eur za rok navyše.

Nezabudni nás sledovať na facebooku a instagrame, označuj #neonmars a zdieľaj s nami svoje SUPer zážitky.