KONŠTRUKCIA PADDLEBOARDU

Konštrukcia paddleboardu - Nafukovacie paddleboardy

Jadrom nafukovacieho paddleboardu je dropstitch - tisícky vlákien, ktoré spájajú dno a palubu. Dropstich vlákna dávajú paddleboardu plochý tvar. Bez týchto vlákien by mal nafukovací paddleboard kruhový tvar ako raft, či nafukovačka. A teda nedal by sa používať. Je niekoľko druhov dropstitchu a vyrába ho viac firiem. V jednoduchosti platí, čím lacnejší paddleboard, tým lacnejšie vnútro (dropstitch). A naopak drahší paddleboard, drahší dropstitch. Kvalitný dropstitch dáva paddleboardu dlhú životnosť a pevnosť.

Jednovrstvová konštrukcia nafukovacieho paddleboardu

Veľmi populárna je jednovrstvová konštrukcia, ktorá má na palube a aj na dne jednu vrstvu PVC. Z boku paddleboardu sú steny, ktoré kvôli svojej pevnosti majú 2 vrstvy. Takže dvojstenná konštrukcia =  jednovrstvová technológia. Nesporné výhody jednovrstvovej konštrukcie sú nízka váha a teda ľahké nosenie nafukovacieho stand up paddleboardu k vode. Ako aj nízka cena, ktorá je lákadlom pre začínajúcich paddleboardistov, alebo rodiny s deťmi, ktorí si chcú paddleboard vyskúšať. Jednovrstvový paddleboard nie je vhodný na použitie v drsných podmienkach - divoká voda, windsurfing, či časté hrubé používanie na kamenistých plážach, alebo požičovniach, kedy je väčšia pravdepodobnosť poškodenia paddleboardu. Tiež platí, že každá značka má inú hrúbku PVC a inú kvalitu. Táto konštrukcia nie je taká tuhá ako dvojvrstvová a teda pod väčšou záťažou sa viac prehýba paluba. Preto neodporúčam nakupovať neznačkové paddleboardy. Zlá jednovrstvová konštrukcia môže mať za následok prehnutie paddleboardu pod nohami - vodu máš po členky a paddleboard nekĺže po vodnej hladine.

Dvojvrstvová konštrukcia nafukovacieho paddleboardu

Klasická a overená konštrukcia z 2 vrstiev PVC na palube aj na dne. Medzi jednotlivé vrstvy PVC je ručne nanášané lepidlo (niekoľko vrstiev). Je veľmi pevná a tuhá pod nohami. Ideálna pre extra ťažké váhy. Jej robustnosť ju predurčuje na použitie aj v drsnejších podmienkach ako divoká voda, windsurfing, či ostré kamenisté pláže. Nevýhodou tejto konštrukcie je vyššia váha paddleboardu.

Moderná technológia MSL / Fusion 

Predlaminovaná konštrukcia nafukovacieho paddleboardu MSL alebo Fusion je najmodernejšia technológia na trhu. Spája v sebe výhody predošlých konštrukcií. Vďaka procesu laminácie medzi vrstvami nie je nutné nanášať ručne niekoľko vrstiev lepidla. Paddleboard je tak ľahký (porovnateľne s jednovrstvovým) ale zároveň pevný a dostatočne robustný. Nevýhodou tejto technológie je vyššia cena za paddleboard. Nafukovací paddleboard vyrobený technológiou Fusion jednoducho a ľahko odnesie k vode aj krehká dievčina a v pohode sa naňho postaví aj 110 kg chlapisko bez toho aby sa mu prehýbal pod nohami. Väčšina paddleboardov v cene nad 500 EUR sa vyrába touto technológiou. V našej ponuke nájdete dvojvrstvové a trojvrstvové paddleboardy vyrobené predlaminovanou technológiou.

Technológia Fusion eliminuje možné výrobné chyby pri postupe manuálneho nanášania lepidla medzi vrstvy paddleboardu ako aj náchylnosť jednovrstvových paddleboardov k stočeniu. 

Stringer

Stringer je pásová výstuž na paddleboarde. Dodáva nafukovaciemu stand up paddleboardu tvrdosť a tuhosť pod nohami, pričom ponecháva nízku váhu. Športové paddleboardy majú stringer aby boli čo najtvrdšie a najrýchlejšie. Veľmi populárna je aj jednovrstvová konštrukcia so stringerom - výrobca tak získa ľahký paddleboard (váha ako jednovrstvový) pri tvrdosti a tuhosti dvojvrstvového. Niektorí výrobcovia počítajú stringer ako ďalšiu vrstvu paddleboardu. Takže dvojvrstvový paddleboard so stringerom uvádzajú ako trojvrstvový.

Nezabudni nás sledovať na facebooku a instagrame, označuj #neonmars a zdieľaj s nami svoje SUPer zážitky.