KONŠTRUKCIA PADDLEBOARDU

Konštrukcia paddleboardu - Nafukovacie paddleboardy

Jadrom nafukovacieho paddleboardu je dropstitch - tisícky vlákien, ktoré spájajú dno a palubu. Dropstich vlákna dávajú paddleboardu plochý tvar. Bez týchto vlákien by mal nafukovací paddleboard kruhový tvar ako raft, či nafukovačka. A teda nedal by sa používať. Je niekoľko druhov dropstitchu a vyrába ho viac firiem. V jednoduchosti platí, čím lacnejší paddleboard, tým lacnejšie vnútro (dropstitch). A naopak drahší paddleboard, drahší dropstitch. Kvalitný dropstitch dáva paddleboardu dlhú životnosť a pevnosť.

Jednovrstvová konštrukcia nafukovacieho paddleboardu

Veľmi populárna je jednovrstvová konštrukcia, ktorá má na palube a aj na dne jednu vrstvu PVC. Z boku paddleboardu sú steny, ktoré kvôli svojej pevnosti majú 2 vrstvy. Takže dvojstenná konštrukcia =  jednovrstvová technológia. Nesporné výhody jednovrstvovej konštrukcie sú nízka váha a teda ľahké nosenie nafukovacieho stand up paddleboardu k vode. Ako aj nízka cena, ktorá je lákadlom pre začínajúcich paddleboardistov, alebo rodiny s deťmi, ktorí si chcú paddleboard vyskúšať. Jednovrstvový paddleboard nie je vhodný na použitie v drsných podmienkach - divoká voda, windsurfing, či časté hrubé používanie na kamenistých plážach, alebo požičovniach, kedy je väčšia pravdepodobnosť poškodenia paddleboardu. Tiež platí, že každá značka má inú hrúbku PVC a inú kvalitu. Táto konštrukcia nie je taká tuhá ako dvojvrstvová a teda pod väčšou záťažou sa viac prehýba paluba. Preto neodporúčam nakupovať neznačkové paddleboardy. Zlá jednovrstvová konštrukcia môže mať za následok prehnutie paddleboardu pod nohami - vodu máš po členky a paddleboard nekĺže po vodnej hladine.

Dvojvrstvová konštrukcia nafukovacieho paddleboardu

Klasická a overená konštrukcia z 2 vrstiev PVC na palube aj na dne. Medzi jednotlivé vrstvy PVC je ručne nanášané lepidlo (niekoľko vrstiev). Je veľmi pevná a tuhá pod nohami. Ideálna pre extra ťažké váhy. Jej robustnosť ju predurčuje na použitie aj v drsnejších podmienkach ako divoká voda, windsurfing, či ostré kamenisté pláže. Nevýhodou tejto konštrukcie je vyššia váha paddleboardu.

Moderná technológia MSL / Fusion 

Predlaminovaná konštrukcia nafukovacieho paddleboardu MSL alebo Fusion je najmodernejšia technológia na trhu. Spája v sebe výhody predošlých konštrukcií. Vďaka procesu laminácie medzi vrstvami nie je nutné nanášať ručne niekoľko vrstiev lepidla. Paddleboard je tak ľahký (porovnateľne s jednovrstvovým) ale zároveň pevný a dostatočne robustný. Nevýhodou tejto technológie je vyššia cena za paddleboard. Nafukovací paddleboard vyrobený technológiou Fusion jednoducho a ľahko odnesie k vode aj krehká dievčina a v pohode sa naňho postaví aj 110 kg chlapisko bez toho aby sa mu prehýbal pod nohami. Väčšina paddleboardov v cene nad 500 EUR sa vyrába touto technológiou. V našej ponuke nájdete dvojvrstvové a trojvrstvové paddleboardy vyrobené predlaminovanou technológiou.

Technológia Fusion eliminuje možné výrobné chyby pri postupe manuálneho nanášania lepidla medzi vrstvy paddleboardu ako aj náchylnosť jednovrstvových paddleboardov k stočeniu. 

Stringer

Stringer je pásová výstuž na paddleboarde. Dodáva nafukovaciemu stand up paddleboardu tvrdosť a tuhosť pod nohami, pričom ponecháva nízku váhu. Športové paddleboardy majú stringer aby boli čo najtvrdšie a najrýchlejšie. Veľmi populárna je aj jednovrstvová konštrukcia so stringerom - výrobca tak získa ľahký paddleboard (váha ako jednovrstvový) pri tvrdosti a tuhosti dvojvrstvového. Niektorí výrobcovia počítajú stringer ako ďalšiu vrstvu paddleboardu. Takže dvojvrstvový paddleboard so stringerom uvádzajú ako trojvrstvový.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie