AKO SA CVIČÍ JÓGA NA SUPE

Miluješ vodu, paddleboarding a bez svojej jógovej praxe si nevieš predstaviť deň? Cvičíš klasickú jógu, ale chceš sa posunúť ďalej? Alebo  len chceš vyskúšať nový druh pohybu? Aj keď si jógu nikdy necvičil a pri slovnom spojení pes hlavou dolu ideš volať Slobodu zvierat, nenechaj sa  od jógy na paddleboarde odradiť. SUP jóga je čoraz viac populárnejšia ako u skúsených jogínov tak u úplných jógových začiatočníkov. Či už si myslíš, že je cvičenie jógy na nestabilnej vodnej hladine nemožné alebo nad SUP jógou uvažuješ, ale nevieš či je to to pravé pre teba, čítaj ďalej. 

joga-na-paddleboarde-neonmars-1

Je jóga na paddleboarde náročná? 

Ak si pod spojením SUP jóga ihneď predstavíš ako vyšportovaná slečna robí krkolomné pózy a stojky na nestabilnej nafukovačke, ktorá pláva na zvlnenej vodnej hladine, nechaj nás vyviesť ťa z omylu. Jóga je pre každého. Bez ohľadu na tvoju fyzickú kondíciu, vek či pohlavie. Krása cvičenia jógy spočíva v neuveriteľne širokej škále druhov jógy a polôh, z ktorých si môžeš svoju jógovú zostavu poskladať. Jóga je iba taká náročná akú si ju spravíš. A to platí aj o cvičení jóge na paddleboarde. Platí pravidlo, že pokiaľ dokážeš dýchať, dokážeš cvičiť jógu a pokiaľ sa na pevnej zemi dokážeš postaviť na jednu nohu, dokážeš cvičiť jógu na SUPe. 

joga-na-paddleboarde-neonmars-stojka

Čo si obliecť na jógu na paddleboarde?

Ak sa chystáš zacvičiť si jógu na SUPe, vyberaj si oblečenie, v ktorom sa cítiš pohodlne a dovoľuje ti maximálny rozsah pohybu. Ideálne sú legíny alebo šortky a športové tričko či tielko. Vhodné sú priedušné a rýchloschnúce materiály. Samozrejme cvičiť môžeš aj v plavkách. Výhodou je krásne opálenie a nezamočíš si svoje veci pri prípadnom páde do vody. 

joga-na-paddleboarde-neonmars-7

Na akom paddleboarde môžeš cvičiť jógu?

Na cvičenie jógy sú vhodné paddleboardy, ktoré sú dlhšie a širšie. Väčšie paddleboardy stabilnejšie a cvičenie tak bude príjemnejšie. Rovnako tak budeš mať viacej miesta na svoje jógové asány (pozície). Ak zvažuješ, že na svojom paddleboarde budeč cvičiť, odporúčame zamerať sa aj na tzv. EVA penu. EVA pena je  protišmyková povrchová úprava paddleboardu, ktorá zabezpečí dokonalý komfort a priľnavosť pri tvojej jógovej zostave. Na cvičenie sú vhodné paddleboardy s veľkou mäkkou EVA penou, ktorá pokrýva čo najväčšiu časť paddleboardu a  je príjemná na dotyk. Pri výbere jógového paddleboardu ťa ešte môžu zaujímať D-ringy (hliníkové očká), o ktoré môžeš svoj paddleboard uviazať. To sa zíde v prípade, že sa nechceš pri cvičení nechať unášať po celom jazere či nedopatrením odplávať na šíre more. Svoj SUP môžeš jednoducho priviazať k bojke, mólu alebo inému záchytnému bodu na mieste kde chceč cvičiť. 

joga-na-paddleboarde-neonmars-5

Nájdi si svoje miesto

Predtým ako začneš cvičiť zaujmi svoju východziu polohu v strede svojho SUPu. Neoprénová rúčka na paddleboarde je väčšinou na mieste s najväčšou stabilitou. Snaž sa preto podľa nej orientovať počas celého svojho cvičenia. 

joga-na-paddleboarde-neonmars-2

Začni pomaly

Pomalé pohyby sú pri tvojich jógových začiatkoch na SUPe kľúčové. Predsalen je vodná hladina menej stabilná ako pevná zem pod nohami. Pri pomalšom tempe sa sústreď na svoj dych a precíť každý jeden zapojený sval. Pri cvičení na paddleboarde majú aj jednoduché cviky oveľa väčší efekt, keďže nestabilný povrch ťa núti zápájať oveľa viac svalov pre udržanie rovnováhy

paddleboard-jp-venus-joga

Neboj sa pádov

Strata stability a pády nie sú ničím čo by ťa malo rozhodiť alebo odradiť od cvičenia. Mysli v prvom rade na to, že cvičenie je zábava a pády k tomu jednoducho patria. Veď iba tak sa môžeš vo svojej praxi zlepšovať a posúvať stále ďalej. 

joga-na-paddleboarde-neonmars-8

Jóga na SUPe je skvelým spojením fyzického cvičenia, psychického oddychu a pobytu v prírode. Splní tvoje očakávania ak je tvojím cieľom poriadne si zamakať, vyvetrať si hlavu alebo načerpať novú energiu. Jóga na paddleboarde je perfektnou voľbou ak si chceš vychutnať čas pre seba osamote a taktiež skvelou variantou skupinového cvičenia s kamoškami. Tak zober paddleboard, nalaď sa na jógovú vlnu a vydaj sa zacvičiť si na vodu. 

Pridaj sa k nám na jógu na paddleboarde každý štvrtok o 18:00 na Kuchajde. Viac info a prihlasovanie priamo v evente 

 Jóga na paddleboarde

Nezabudni nás sledovať na instagrame a facebooku, označuj #neonmars a zdieľaj s nami svoje SUPer jógové zážitky.