KOĽKO KG UNESIE PADDLEBOARD

Koľko uvezie paddleboard?

Najčastejšia otázka a neistota pri kúpe nového paddleboardu je, koľko kilogramov vlastne paddleboard unesie. Zmestím sa a uvezie ma paddleboard s manželkou alebo frajerkou? Môžeme pádlovať dvaja spolu? Alebo môžem zobrať na paddleboard dve deti? Prípadne viem spraviť z môjho psa zvieracieho paddleboardistu?

 info-paddleboard-aj-kajak

Odporúčaná nosnosť pri pádlovaní v stoji Vs. Maximálna nosnosť paddleboardu

Každý paddleboard má odporúčanú váhu. Táto odporúčaná vaha paddleboardistu je na komfortné pádlovanie v stoji. Tento údaj odhadol výrobca alebo predajca na základe týchto parametrov:

Výtlak paddleboardu v litroch - výtlak je kľúčová vlastnosť a udáva koľko vzduchu má v sebe paddleboard. Zjednodušene platí, že výtlak paddleboardu v litroch = “celková prípustná” nosnosť paddleboardu.


Príklad:
Nafukovací paddleboard má výtlak 300 litrov. Výrobca uvádza, odporúčanú nosnosť 120 kg. Nami overená metóda na výpočet ideálneho využitia paddleboardu je nasledovná.
⅓ x výtlak paddleboardu = zaťaženie paddleboardu do 100 kg (ťažší dospelý alebo jeden dospelý plus dieťa) poskytne paddleboardistovi výborný sklz aj využitie paddleboardu. Paddleboard má len malý ponor a preto je stabilný a efektivita pádlovania vysoká. Takto zaťažený paddleboard je ideálny na dlhé výlety a paddleboardové expedície po okolí.
½ x výtlak paddleboardu = zaťaženie paddleboardu do 150 kg. Teda extra ťažký dospelý, dvaja dospelí, jeden dospelý a dve deti. Paddleboard túto váhu zvláda, stredný ponor paddleboardu umožňuje aj jazdu na stredné vzdialenosti.

blog-rodinny-xl-paddleboard


Vyššie zaťaženie paddleboardu bežne používame na našich kurzoch a kempoch. Pri nácviku stability, kedy vylezú dvaja dospelí na paddleboard a navzájom sa zhadzujú prenášaním váhy. Neraz sme pretekali štyria dospelí naraz na jednom paddleboarde s výtlakom 230 litrov, proti druhej štvorici. Kvalitný nafukovací paddleboard túto záťaž zvládne avšak jeho ponor je priamo úmerný celkovému zaťaženiu. Pri týchto našich hrách je niekedy paddleboard celý pod vodou. Takže 200 kg paddleboard s výtlakom 300 litrov znesie, avšak je to na šantenie počas dovolenky, na “expedičné” preplávanie malého jazera po langoše, či zmrzlinu. 


Technológia výroby paddleboardu - platí pravidlo, že čím je konštrukcia paddleboardu robustnejšia, tým je vhodnejšia pre ťažkých jazdcov. Medzi robustné konštrukcie paddleboardu považujeme predlaminovanú MSL/Fusion, Double Layer, Triple Layer, výstuž stringer, 3D stringer. Naopak jednovrstvová konštrukcia Single Layer je ľahká výborná pre deti, juniorov, ženy, či ľahších paddleboardistov. Pod nohami sa viac prehýba. (pozor na neznačkové paddleboardy, ktoré sa aj pod ľahšími jazdcami prehnú a ste po členky vo vode).
Príklad: Paddleboard rovnakých rozmerov vyrobený dvojvrstvovou technológiou môže mať ideálnu nosnosť do 120kg. A jedno vrstvový toho istého tvaru a rozmeru nosnosť do 100 kg. 

zabava-na-paddleboarde

Nezabudni nás sledovať na facebooku a instagrame, označuj #neonmars a zdieľaj s nami svoje SUPer zážitky.