Kvôli práve prebiehajúcim grafickým úpravám na e-shope sa môže stať, že sa grafika nebude zobrazovať správne. E-shop však funguje normálne a nákupný proces prebieha bez problémov. Ďakujeme za porozumenie.

FÚKANIE PADDLEBOARDU

Nafukovanie nafukovacieho paddleboardu

Nafukovanie, údržba a používanie nafukovacieho paddleboardu je veľmi jednoduché a intuitívne. Paddleboarding získaj vďaka tejto jednoduchosti tisícky priaznivcov u nás. Aj napriek tomuto, niektorí paddleboardisti majp zo začiatku k nafukovaciemu paddleboardu rešpekt. Preto som pripravil tento tutoriál, kde zhrniem všetky možné aj nemožné poznatky naších klientov z požičovne a z predajne.

Nafukovanie paddleboardu manuálnou pumpu

1. Nájdi pekné miesto na pláži. Ideálne pekná tráva, či piesková pláž bez ostrých predmetov (mušle, rozbité sklo) a paseku môžu spraviť aj psie eskrementy

2. Rozroluj svoj nafukovací paddleboard

3. Otvor bezpečnostnú poistku ventilu a presveč sa, že ventil je vo vrchnej polohe. Vrchná poloha ventilu na paddleboarde - ventil drží vzduch. Spodná poloha - ventil púšta vzduch von. Na štítku pri ventile je väčšinou napísaný tlak na aký je dobré paddleboard fúkať. (príklad: paddleboard kiboko má odporúčaný tlak 12-15 PSI - nafákaš podľa toho aký si ťažký. A odporúčaný maximálny tlak 18 PSI - to si nafúkaš, ak ideš na preteky)

paddleboard-jp-australia-ventil

4. Vyťiahneš pumpu z batohu. Našrobúješ hadicu. Ak má pumpa 2 závity, kde pasuje hadica, nájdi ten, ktorý je označený ako OUT alebo INF. Ak sa mi nezmestí ruka na rúčku pumpy, tak sa pozriem do balenia, či tam nie je šrobovacia časť do ručiek - po našrobovaní sú rúčky väčšie.

5. Zasunieš hadicu do ventilu a pootočíš, tak aby držala v nafukovacom paddleboarde. Ak ti to vôbec nejde. Pozri sa do balenia pumpy a nájdi druhú gumičku. Taká malá vec, kruhový priemer a je často červená, čierna alebo biela. Stačí vymeniť tú na hadici za tú druhú

paddleboard-jp-australia-pumpa

6. Ak máš jednorýchlostnú pumpu začneš pumpovať. Pozor nanometer - ukazovaťel tlaku, ukazuje tlak v tvojom nafukovaciom paddleboarde. Kým nemáš v paddelboarde tlak, ale fúkaš len objem vzduchu nanometer bude ukazovať hodnotu 0. Nie je zlá pumpa proste fúkaj ešte trošku dlhšie. Ak máš viac rýchlostnú pumpu, spoznáš to podla prepínacej páčky, alebo takej vecičke na špagatíku, ktorá nevieš na čo je. Takouto pumpou nafúkaš paddleboard rýchlejšie. Do hodnoty 5 PSI používaj tzv. Double action mód. Fúkaš hore aj dole. Po prekonaní hodnoty 5PSI používaj single action mód - fúkaš len cestou dole a cestou hore oddychuješ.

7. Fúkaš ako pán, ale v paddleboarde nie je vzduch? Skontroluj bod 4. A otvor na pumpe, kam si našróboval hadicu. Ak to spravíš dobre môžeš na druhý pokus tento bod preskočiť.

8. Ak si nafúkal do paddleboardu požadovaný tlak, môžeš z paddelboardu vybrať hadicu. Potočíš ju opačne ako si ju tam dával. 

  • Ak je hadica vonku a po malom odfuknutí vzduchu ostane ticho. Tak si dobre spravil. Poistný kryt ventilu našróbuješ. A odložíš pumpu. Pozor Hadicu nenechávaj na pumpe - ludia to balia spolu a potom si zlomia hadicu v časti pri pumpe. Ak hadicu odšróbuješ a dáš vedľa pumpy ušetríš si cestu do obchodu po novú hadicu.
  • Ak je hadica vonku a po malom odfúknutí počuješ ďalej ako sičí vzduch. Vráť sa do bodu 3 a pouč sa sám na svojej chybe na čo najdlhšiu dobu. Prečo pochopíš, keď budeš po druhom fúkaní v bode 8a. Každá minca má dve strany. Zvuk vyfukovania paddleboardu vtedy, keď sa paddleboard nafukuje poteší tvojích kamošov. Veď vieš aj škodoradosť je radosť. A ten pocit, že sa to nestalo im, no na nezaplatenie. Áno každému sa to niekedy stane.

9. Môžeš ísť pádlovať. Nezabudni zamknúť auto. Dať si mobil do vodotesného obalu. A áno, zaisti si nejako nové dioptrické okuliare proti utopeniu pri páde do vody. Opalovací krém má tiež svoju nezastupiteľnú funkciu. 

Nafukovanie paddleboardu elektrickou pumpou

 

 

Občas sa môžu vyskytnúť ťažkosti lokálneho typu, ktoré ľahko odstrániš na mieste: 

Pádlujem a okolo ventilu sa objavujú bublinky - potopím sa? Nie nepotopíš, tento jav môže byť niekedy sprevádzaný aj zvukovo. Jedná sa o povolený ventil. Presne na to je v batohu s nafukovacím paddleboardom taká oranžová pixla. Prípadne taká plastová vec, že nevieš vôbec na, čo. Zober to so sebou na dovolenku. Jedná sa o klúč na ventil. Ventil stačí doťiahnúť. A je hotovo. Ventil sa doťahuje v smere hodinových ručičiek. Môžeš ho doťahovať ale skutočne doťahovať pri vyfučanom, alebo pri nafúkanom paddleboarde. Nikdy nepovoluj ventil pri nafúkanom paddleboarde. 

Ručička na manuálnej pumpe mi ukazuje nejaké hodnotu a ešte som nezačal ani pumpovať. Táto skutočnosť môže nastať, ak sa pumpou hádže a dojde k nárazu nanometra. Riešenie na mieste je - ak pumpa ukazuje 6PSI a paddelboard sa fúka na 15 PSI, tak je to spolu 21PSI (naschval som vybral prechod cez 10ku, aby to naživo už bolo len ľahšie). Nafúkam paddleboard na 21 PSI. Prípadne môžem skúsiť pumpu kamoša a overiť si meranie tlaku v paddleboarde. Riešenie je uskopojiť sa s takýmto stavom, alebo vymeniť nanometer a už pumpu nehádzať kade tade.

Pri fúkaní cítim ako mi dvíha vzduch z paddleboardu rukoväť hore. Znervózňuje to ale paddleboard ide nafúkať. Neukazuj to kamošom a nepozeraj na to dlho, lebo vzduch ide von. Proste len pumpuj a pretlač vzduch. Ak si chceš dať pauzu vyber hadicu z paddleboardu. Pri tomto stave je treba pumpu zoservisovať.

Nejde mi pumpovať a mám pocit, že je pumpa zaseknutá. Pumpa a jej piesty si zaslúžia starostlivosť, tak ako sa treba napríklad starať o dopruženie na bajku. Aj pumpa k nafukovaciumu paddleboardu si zaslúži pravidelne premazať olejom. Ak tak nespraviš, môže dôjsť k zaseknutiu a pretrhutiu niektorého tesnenia. Ak si tesnenie už roztrhal skús ho vybrať a paddelboard pôjde nafúkať hoci pumpa nebude mať 100 percentnú funkčnosť.