PADDLEBOARDY

allround paddleboardy pre zaciatocnikov

Za posledné roky sa stal z paddleboardingu jeden z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich vodných športov vo svete. Vďaka svojej jednoduchosti si paddleboard našiel svojich fanúšikov pádlovania vo všetkých vekových kategóriách, bez ohľadu na ich fyzickú kondíciu. Nielenže si na paddleboarde dokonale precvičíš svaly tela, zlepšíš rovnováhu a kondíciu, ale pobytom pri vode si aj psychicky oddýchneš. Stačí sa postaviť na paddleboard, vziať do ruky pádlo a vydať sa do prírody, objavovať jej krásy z paluby SUPu. Nezáleží na tom, na akú vodu sa vydáš pádlovať. Na paddleboard nepotrebuješ súrne more a vlny. Vďaka paddleboardu sa môžeš vydať kam len chceš, hoc aj na rybníku za domom.

Vďaka popularite  stand up paddleboardingu môžeš nájsť na trhu nespočetné množstvo paddleboardov. Nech už máš akékoľvek predstavy o tom, ako svoj SUP plánuješ využiť, s nami určite nájdeš pre seba tú správnu dosku na paddleboardovanie. Ako sa však zorientovať v nekonečnom výbere paddleboardov? A aká doska na pádlovanie je pre teba tá pravá? Čo zvážiť pri výbere paddleboardu? V Neonmars ti poradíme.

  

Rozdelenie paddleboardov 

Paddleboardy možno rozdeliť podľa množstva parametrov. Snáď najzákladnejšie rozdelenie SUPov je podľa typu dosky na:

 • nafukovacie paddleboardy - sú vyrobené z kvalitného PVC materiálu a ich najväčšou výhodou je skladnosť nafukovacej dosky. Kvalitné nafukovacie paddleboardy sú takmer na nerozoznanie od pevných dosiek.
 • pevné paddleboardy - sú vyrábané zo sklolaminátu alebo karbónu a sú mimoriadne pevné a odolné. Pre svoje rozmery sú pevné paddleboardy náročnejšie na uskladnenie. 

 

Kategórie paddleboardov

Či už hovoríme o pevných alebo nafukovacích paddleboardoch, podľa typu ich využitia a tvaru stand up dosky môžeme SUPy rozdeliť do niekoľkých kategórií. 

Allround paddleboardy sú dosky, ktoré majú optimálne rozmery pre všestranné využitie. Štandardne sa dĺžka allround SUPu pohybuje od 10' do 11'5”. Šírka allround dosky od 76 cm do 86 cm zaručuje dostatočnú stabilitu na paddleboarde aj pre úplných začiatočníkov. Allround paddleboardy sú svojim tvarom vhodné na pokojnú hladinu jazier, pádlovanie na mierne tečúcej rieke ale i zábavu na doske na menších vlnách na dovolenke pri mori.

Rodinné paddleboardy sú allround paddleboardy s vyšším výtlakom a teda aj vyššou nosnosťou dosky. Rodinné SUPy majú rozmery prispôsobené tomu, aby boli dostatočne stabilné a pohodlne odviezli ďalšiu osobu na palube paddleboardu.

XL paddleboardy sú SUPy pre pohodlné pádlovanie v stoji pre dve osoby. Majú veľkú nosnosť a preto sú vhodné aj na celodenné výlety na paddleboarde pre celú rodinu.

Detské a juniorské paddleboardy sú stand up dosky rozmermi prispôsobené menším paddlebordistom. Dosky majú menší výtlak, vďaka čomu paddleboard je pre dieťa lepšie manévrovateľný. Oproti paddleboardom pre dospelých nie sú detské dosky tak široké, čo by mohlo dieťaťu spôsobovať diskomfort pri jazde. Navyše, detské paddleboardy sú omnoho ľahšie ako dosky pre dospelých jazdcov.

Výletné paddleboardy sú dosky určené predovšetkým na dlhšie výlety a trasy. Oproti allround paddleboardov sú touringové paddleboardy dlhšie, čo zaručuje ich lepšie držanie smeru pri pádlovaní a vyššiu rýchlosť. Zároveň sú paddleboardy typu cruiser stále svojou šírkou príjemne stabilné. 

Dámske paddleboardy sa neodlišujú od ostatných paddleboardov len svojim dizajnom. Tieto dosky sú ľahšie na pohodlný prenos, častokrát sú vybavené popruhmi na nosenie paddleboardu na pleci. Rozmery paddleboardov pre ženy sú prispôsobené ich potrebám.

Race paddleboardy sú určené pre pretekárov a športovcov, ktorí už majú na paddleboardoch už niečo odjazdené. Race paddleboardy sú dlhé a veľmi úzke dosky, vďaka čomu dosahujú mimoriadnu rýchlosť a excelentný sklz na vodnej hladine.

Jógové paddleboardy sú väčšie dosky, ktoré paddleboardistovi poskytujú dostatok priestoru pre cvičenie na paddle boarde. Dôležitou súčasťou yoga paddleboardov je nášľapná EVA pena pokrývajúca dostatok paluby na doske pre pohodlné cvičenie. Madlá na nosenie majú yoga SUPy častokrát umiestnené tak, aby pri zostavách na doske nezavadzali.

Paddleboardy na divokú vodu sú prispôsobené jazde, pri ktorej je mimoriadne dôležité dokonale ovládať svoju dosku a stáť na nej dostatočne stabilne. Práve z tohto dôvodu sú paddleboardy na divokú rieku oproti allround doskám kratšie a širšie. SUPy na bielu vodu sú vybavené kratším plutvičkami, vďaka čomu sa zmenšuje riziko ich nárazu o dno rieky.

 

Rozdelenie paddleboardov podľa ceny 

Základný paddleboard pre dospelého paddleboardistu môžeš nájsť už od 300 €. Špičkové modely pre pretekárov môžu však stáť aj niekoľko tisíc €. Vedz však, že pri paddleboardoch neplatíš za zvučné meno značky, ale za technológie a materiál, ktoré paddleboardy tak výrazne rozlišujú.

Paddleboardy do 400 € - v tejto kategórii môžeš nájsť zväčša jednovrstvové paddleboardy, vhodné na rekreačné využitie. Nami overené značky paddleboardov v tejto kategórii sú Aqua Marina, Wattsup, Hydro-force

Paddleboardy 500 - 700 € - ak hľadáš zlatú strednú cestu, tak hľadaj SUPy v tejto kategórii. Nájdeš tu najmä odolnejšie dvojvrstvové paddleboardy od značky F2, ale aj predlaminované modely dosiek od značiek ako Skiffo, Coasto.

Paddleboardy nad 800 € - v tejto cene začínajú modely paddleboardy od prémiových značiek ako JP Australia, NSP, SIC MAUI či Naish. Ide zväčša o predlaminované paddleboardy v špičkovej kvalite, ktoré vynikajú svojou odolnosťou a životnosťou.

 

Ako vybrať paddleboard?

Ako sa zorientovať v širokej ponuke paddleboardov? V Info zóne na našej stránke sme pre teba spísali užitočné články, ktoré oceníš nie len pri výbere svojej nafukovacej doske, ale aj pri používaní paddleboardu. Ak však nemáš čas študovať články podrobne, ponúkame ti zopár tipov ako vybrať pre teba ten najvhodnejší SUP.

 

Dĺžka paddleboardu 

Výber správnej dĺžky paddleboardu závisí na tom, o aký typ pádlovania máte záujem. Iné sú potreby pre jazdu na paddleboarde na divokej rieke a iné zas na jazdu na pretekoch. Všeobecne môžeme povedať, že kratšie paddleboardy sú obratnejšie, dlhšie paddleboardy sú rýchlejšie.

 • paddleboardy do 10' - medzi týmito doskami môžeš nájsť obratné paddleboardy vhodné pre jazdu na vlnách v mori alebo divokú rieku. Kratšie dosky sú zároveň vhodné pre nižších jazdcov alebo deti a juniorov.
 • paddleboardy od 10' - ak hľadáš allround paddleboard, 10' je ideálnou štartovacou čiarou. Paddleboardy 10' až 11'5'' dlhé sú ideálne na rekreačné využitie pre začiatočníkov a pokročilých jazdcov.
 • paddleboardy okolo 11'5'' - v tejto dĺžke môžeš násť paddleboardy, ktoré sú ideálne na celodenný výlet. 11'5'' dlhé paddleboardy už vynikajúco držia smer, vďaka čomu nemusíš pádlo prehadzovať každú chvíľu zo strany na stranu. 
 • paddleboardy od 12'6'' - sú ideálne pre pokročilých jazdcov. V týchto dĺžkach nájdeš rýchle race paddleboardy vhodné pre súťažné jazdenie.

 

Šírka paddleboardu

Šírka paddleboardu definuje ako stabilný SUP bude a preto je dôležité úprimne zhodnotiť svoje skúsenosti s pádlovaním na doske. Pri výbere paddleboardu podľa šírky platí, že širšie paddleboardy sú stabilnejšie, zatiaľčo užšie sú rýchlejšie. 

 • 71 cm a menej - paddleboardy s takouto šírkou sú určené skúseným jazdcom a nájdeš ich predovšetkým na pretekárskych raceových modeloch dosiek
 • 76 cm - šírka, ktorá zabezpečuje super sklz a je preto vhodná pre paddleboardistov obľubujúcich dlhšie trasy na touringových paddleboardoch
 • 81 cm - paddleboardy s touto šírkou sú zväčša allround modely, ktoré poskytujú dostatok stability pre väčšinu začínajúcich jazdcov
 • 86 cm a viac - tieto paddleboardy sa vyznačujú mimoriadnou stabilitou. V tejto šírke nájdeš zväčša rodinné XL paddleboardy alebo paddleboardy určené na cvičenie jógy

 

✔ NEONMARS TIP - nižší jazdci môžu mať problém na širokom paddleboarde z toho dôvodu, že nedočiahnu na okraj SUPu a musia tak po doske prestupovať. Ak patríš medzi nižšie osoby, alebo kupuješ paddleboard pre dieťa, zváž kúpu užšieho modelu. 

 

 Tvar paddleboardu

Od tvaru dosiek závisí aké jazdné vlastnosti bude mať paddleboard. 

Paddleboardy s oblými hranami sú zväčša allround modely. Sú určené predovšetkým na pokojné jazdenie, či už na jazere, miernych vlnách či na tečúcej vode. Paddleboardy s oblými hranami majú ťažisko vyrovnané na väčšej ploche, preto sú vhodné aj pre začínajúcich jazdcov. 

Špicatý nos paddleboardu zabezpečí vyššiu účinnosť a výkon. Tento tvar paddleboardu umožňuje pádlovať rovnejšie a rýchlejšie na menej zabratí pádlom. Dosky s týmto tvarom je ťažšie vyvážiť, preto môžu mať problém so stabilitou problémy neskúsení paddleboardisti. Tento tvar nájdeš väčšinou na touringových paddleboardoch.

Skosený chvost paddleboardu, teda rovný koniec vychádza zo závodných paddleboardov a umožňuje efektívne a rýchle manévre.

Rockerom sa označuje zakrivenie na konci dosky, či už vpredu, alebo vzadu. Paddleboardy s vyvýšeným rockerom vpredu, teda so zdvyhnutou špičkou umožňujú pohodlnú jazdu na vlnách. Zabraňuje tomu, aby predná časť dosky mohla ísť pod vodu. Nízky rocker môžeš nájsť zväčša na paddleboardoch určených na preteky. Tento typ rockeru umožňuje efektívnejšie kĺzanie dosky na vodnej hladine. Určený je predovšetkým na pokojnú vodu. 

Využitie paddleboardu 

Paddleboardy môžu ponúknuť rôzne spôsoby ich športového využitia. Na trhu sú paddleboardy, ktoré okrem klasického stand up paddleboardingu ponúkajú možnosť využiť ich ako:

 • Windsup - predpripravený paddleboard na možnosť pripnutia windsurfovej plachty a použiť ho v čase, keď fúka na windsurfing, či jazdu s krídlom.
 • Kajak - umožňuje prichytenie kajakovej sedačky k paddleboardu a vychutnať si tak jazdu na vode v sede s využitím kajakového pádla.
 • Windsup/kajak - novinka na trhu s paddleboardami, umožňuje prichytiť plachtu a windsurfovať, keď fúka, alebo prichytiť kajakovú sedačku a splavovať rieku, keď už nevládzeš stáť.

Najpredávanejšie

Paddleboard Wattsup Sar 10
€419 –18 %
Paddleboard Wattsup Sar 10
Skladom (>5 ks)
5255
Pôvodne: €419  (–18 %)
€344
(€286,67 bez DPH)
paddleboard aquadesign lava 9 8 produkt 1
ZADARMOZADARMO €580 –25 %
Pôvodne: €580  (–25 %)
€435
(€362,50 bez DPH)
paddleboard skiffo cruise 11 2 produkt 1
€619 –20 %
Pôvodne: €619  (–20 %)
€495
(€412,50 bez DPH)
paddleboard f2 happiness 10 6 produkt 1
€603 –15 %
Paddleboard F2 Happiness 10'6''
Skladom (>5 ks)
5675
Pôvodne: €603  (–15 %)
€513
(€427,50 bez DPH)
Paddleboard JP Australia SL AllroundAir
€523 –5 %
Pôvodne: €523  (–5 %)
€499
(€415,83 bez DPH)
paddleboard hydroforce white cap produkt 1
€345 –25 %
Pôvodne: €345  (–25 %)
€258
(€215 bez DPH)
cruisair le3ds wattsup
ZADARMOZADARMO €934 –20 %
Pôvodne: €934  (–20 %)
€749
(€624,17 bez DPH)
paddleboard hydroforce free soul sety produkt 1
€523 –37 %
Pôvodne: €523  (–37 %)
€329
(€274,17 bez DPH)
paddleboard Wattsup espadon 11 produkt 7
€450 –15 %
Paddleboard Wattsup Espadon 11
Skladom (>5 ks)
5219
Pôvodne: €450  (–15 %)
€383
(€319,17 bez DPH)
paddleboard gladiator kids 10,6 produkt 1
€439 –5 %
Pôvodne: €439  (–5 %)
€419
(€349,17 bez DPH)
13 položiek celkom
paddleboard aqua marina coral beast akcia
€1 124 –29 %
€665,83 bez DPH
€799

Set dvoch paddleboardov Aqua Marina za zvýhodnenú cenu. 

6269
Paddleboard Hydro-Force Aqua Journey + Aqua Journey
€584 –18 %
€399,17 bez DPH
€479

Set dvoch paddleboardov Hydro Force za zvýhodnenú cenu. 

6323
paddleboard hydroforce aqua journey sety produkt1
€605 –19 %
€407,50 bez DPH
€489

Set dvoch paddleboardov Hydro Force za zvýhodnenú cenu. 

6092
JP Australia LE3DS Cruisair+LE3DS cruisair 2021 za 1 2
Pádlo ZADARMO
€1 291,67 bez DPH
€1 550

Set dvoch touringových paddleboardov od prémiovej značky JP Australia v hodnote 2 035 €. Kúp jeden a druhý máš za POLOVICU! 

9981
JP Australia SL Cruisair 12 6+11 6 za 1 2
Pádlo ZADARMO
€727,50 bez DPH
€873

Set dvoch touringových paddleboardov od prémiovej značky JP Australia v hodnote 1 210 €. Kúp jeden a druhý máš za POLOVICU! 

9980
JP Australia SL Allroundair 11+10 6 za 1 2
Pádlo ZADARMO
€690 bez DPH
€828

Set dvoch allround paddleboardov od prémiovej značky JP Australia v hodnote 1 102 €. Kúp jeden a druhý máš za POLOVICU! 

9979
JP Australia SL Allroundair 10 6+10 6 za 1 2
Pádlo ZADARMO
€653,33 bez DPH
€784

Set dvoch allround paddleboardov od prémiovej značky JP Australia v hodnote 1 046 €. Kúp jeden a druhý máš za POLOVICU! 

9978
JP Australia SE3DS Sportsair+Venus cruisair za 1 2
Pádlo ZADARMO
€1 520,83 bez DPH
€1 825

Set dvoch rýchlych paddleboardov pre ňu a pre neho od prémiovej značky JP Australia v hodnote 2 275 €. Kúp jeden a druhý máš za POLOVICU! 

8795
paddleboardovy set skiffo elle lui
Akcia
€1 025 –30 %
€598,33 bez DPH
€718

Set dvoch paddleboarov Skiffo za zvýhodnenú cenu. 

8789
Paddleboard Wattsup Sar 10 + Espadon 11
Akcia Novinka
€869 –18 %
€594,17 bez DPH
€713

Set dvoch paddleboardov Wattsup za zvýhodnenú cenu.   

6797
Paddleboard Zray X1 + X3
Novinka
€958 –6 %
€749,17 bez DPH
€899

Set dvoch paddleboardov Zray za zvýhodnenú cenu.   

6788
paddleboard zray e9 e11 set
Novinka
ZADARMOZADARMO od €755–27 %
od €490,83 bez DPH
od €589

Set dvoch paddleboardov Zray za zvýhodnenú cenu. 

6086/ENJ
vyhodny set wattsup sar jelly
Novinka
€814 –23 %
€524,17 bez DPH
€629

Výhodný set dvoch paddleboard Wattsup Sar 10 a Jelly 9'6.

4001