Vyberáme wing - kompletný návod

Nafukovacie krídlo, wing, ti dopraje pôžitok z jazdy, ktorý si vychutnáš s vetrom vo vlasoch. Wing je krídlo, ktoré držíš v rukách a za pomoci vetra môžeš jazdiť. Medzi jeho výhody patrí malé balenie, ktoré je nesmierne praktické pri transporte. Wing na jazdu pripravíš veľmi jednoducho, keďže ho stačí nafúkať pumpou a si ready na nový zážitok. Zvládne to aj dieťa. V porovnani s windsurfom a kiteom nemáš žiadne lánka, očká, háčiky ani šponovanie.

Winguj po celý rok na všetkých typoch dosiek

Wing je určený hlavne na jazdu s wingfoilom. A právom wingfoiling môžeme nazvať královskou wingovou disciplínou. Ale pozor! Wing výborne funguje aj s paddleboardom, starým windsurfom, lyžami, snowboardom, skejtom, longboardom, surfskatom, s ľadovými korčulami a inlinami. 

ako-vybrat-wing (7)

Výhodný nákup vs. overená značka

Pri kúpe wingu platí staré dobré “Nie som, tak bohatý aby som si mohol kupovať lacné veci”. Wing síce vyzerá jednoducho, avšak jeho konštrukcia si vyžaduje zručných majstrov. Nafukovací wing má byť na jednej strane ľahký do ruky a na druhej strane robustný, aby vydržal aj pád do wingu a neroztrhal sa hneď. Wing musí byť dostatočne pevný a nafúkaný na pomerne vysoký tlak, aby sa vo vetre nedeformoval v rukách. Zdeformovaný wing totiž stráca stabilitu, ovládateľnosť aj výkon. V hlavnej komore wingu ako aj v rahne sa nachádza duša, rovnaká ako na kitesurfových padákoch. Kvalita duše sa môže od výrobcu k výrobcovi meniť a preto je dôležité vybrať kvalitný brand, ktorý aj dodáva náhradné diely alebo zabezpečuje servis. Na trhu sa v dnešej dobe už nachádza veľa no name wingov. Alebo značiek, ktoré sa prezentujú ako “kvalitné brandy”, ale vo výrobe už, ako sa vraví, “skutek utek”. 

ako-vybrat-wing (13)

✔ Kuso testuje a odporúča tieto značky: Duotone, Naish, Cabrinha, SIC Maui 

Nafukovací wing s rahnom

Cenovo najdostupnejšie je hliníkové rahno. Pre fajnšmekrov máme potom v ponuke rahná karbonové, ktoré sa vyznačujú tuhosťou a ľahkou váhou. S ráhnom prišla na trh firma Duotone. Známa windsurfová a kitesurfová značka. Zamerala sa hlavne na windsurfostov, ktorí predsa s rahnom jazdia celý život. Postupne s rahnom prichádzajú na trh aj dalšie firmy. Výhoda rahna je možnosť posúvať ruky po jeho celej dĺžke. A tak točiť užasné halzy s wingom v jednej ruke, kedže vždy nájdeš správne miesto na úchop. Po rahne môžeš ruky voľne posúvať, takže nemusíš prechytávať rukami z jednej ruky do druhej. Toto ti obzvlášť na začiatku usporí par pádov. Wing s rahnom je výborné riešenie pre freeride, či freestyle. Pričom stále viac radikálnych jazdcov prechádza na wingy s rahnom.

ako-vybrat-wing (5)_1

✔ Neonmars tip | Kuso odporúča: Pokiaľ to myslíš s wingovaním vážne a každú voľnú chvílu budeš na vode, určite investuj do karbonového rahna

Nafukovací wing s tvrdými rúčkami

Tento typ wingu predstavuje akúsi strednú cestu, kedy nemusíš nosiť k wingu rahno. Wing jednoducho rozroluješ na pláží a nafúkaš. Avšak zároveň máš pevné rúčky, ktoré zaručujú priame riadenie wingu a vysoký výkon. Kým makkých rúčiek môže byť niekoľko pevné su zväčša dve. Jedna na prednú ruku, druhá na zadnú a hotovo. Tieto rúčky su dlhšie, aby sa na nich dali posúvať ruky a pohodlne jazdilo doslova každému. 

ako-vybrat-wing (6)

Nafukovací wing s mäkkými rúčkami

Väčšina značiek začala vyábať wingy s mäkkými “ popruhovými rúčkami”. Tieto rúčky môžu mať plochý profil, alebo aj okrúhly, či oválny. Zlaté pravidlo ani odporúčanie nie je. Proste, každému rajderovi lepšie padne do ruky iný popruh. Niekto ma ruku menšiu, iný vačšiu. Ideálne je teda pri výbere si wing priamo vyskúšať u nás, alebo sa poradiť s našimi expertami telefonicky alebo emailom. 

Neonmars aktívne spolupracuje s výrobcami. Hračky, ktoré predávame sami jazdíme a testujeme. Preto sa snažíme produkty s výrobcami priviesť do dokonalosťi. Občas sa nám do rúk dostanu výrobky, či prototypy, ktorú nie sú dobré. Napríklad wing vyzerá v poriadku, ale pri jazde otvára ruky a nevydržís s ním dlho jazdiť. Snažíme sa takéto výrobky nepredávať a vždy ponúkať to, čo funguje!

ako-vybrat-wing (8)

Tento typ wingu patrí medzi oblúbené varianty aj medzi paddleboardistami, ktorí kupujú wing k paddleboardu. Medzi výhody patrí, že wing sa výborne balí (napríklad do paddleboardové batohu sa zmestí aj s paddleboardom). Začiatočníci a rekreanti zase ocenia, že wing nemá tvrdé súčasti a nemôžu sa oň udrieť, alebo ich wing nebuchne, ak by im aj počas prvých pokusov pristál na hlave.

Nafukovací wing s oknom

Na domáce pomery, či jazdenie v klasických dovolenkových destináciach odporúčam radšej voliť wing s oknami. Okná zvyšujú bezpečnosť pri jazde. Na vode nie si sám. Nemusí byť plno len wingerov, ale aj windsurfistov, kitesurfistov, paddleboardistov, surfistov, plavcov, skútrov a lodí. Každá skupina jazdí úplne inak, ine smery, iné trajektorie. Dokonca, ak budeš jaziť na riekach môžeš naraziť na všeliaké plytčiny, alebo plaviace sa stromy. Preto, tak ako na windsurfovej plachte, kde je okno odporúčam aj nafukovacie krídlo - wing s oknom pre lepšiu bezpečnosť. Malou nevýhodou oproti wingu bez okien je, že wing je traba zbaliť poctivo a dávať pozor, aby sa neskladali okná, čo má za následok kratšiu životnosť. Ale neboj sa všetko ti na naších kurzoch ukážeme.

ako-vybrat-wing (3)

Nafukovací wing bez okna

Wingy bez okien majú dve hlavné výhody. A to je ľahká váha kanopy, ktorá vyniká pri pumpovaní s wingom ako aj pri jazde vo vlnách ,kedy si nechávaš wing vyviaty vetrom v jednej ruke. Druhá výhoda je, že wing môžeš baliť úplne jednoducho, doslova “halabala” a nemusíš dbať na správne poskladanie okolo okien. Nevýhoda tohto wingu, je že cez neho nevidíš a keď je na vode husto musíš omno viac “nakúkať” okolo wingu, čo sa okolo teba deje.

ako-vybrat-wing (4)

Čo prikúpiť k wingu

Jednotliví výrobcovia ponúkajú rozdielne sady balenia a preto si vždy daj pozor na to, aby si si kúpil aj pumpu na nafukovanie wingu. Ak si paddleboardista a máš klasickú paddleboardovú pumpu mohli by ti vyhovoať wingy legendárnej značky Naish, ktoré používajú pddleboardový ventil. Celkovo na wingoch sa používajú 3-4 typy ventilu, zálezí od značky. Wingové pumpy sú zväčša univerzálne a maju viac možnosí redukcie.

Určite budeš potrebovať leash, teda poistné lanko, ktoré je na jednej strane pevne uchytené o wing a na druhej o zápastie ruky. Takže aj keď padneš wing nikdy neodletí preč. Niektoé značky majú leash v rámci balenia, iné daváju wingerom na výber, ktorý leash zvolia. Niekto preferuje kratší a stočený ďalší rovný a dlhši leash. Platí ale pravidlo, že čím väčší mas wing, tým by mal byť leash dlhší. Výrobcovia počítajú s veternými závislákmi, takže pokiaľ si kupujú zákazíci 3 wingy - stačí im napríklad jedna pumpa a jeden leash. To je aj dôvod, prečo nie sú automaticky ku každému wingu.

ako-vybrat-wing (6)_1

Ak ideš do wingu s rahnom, určite si nezabudni rahno dokúpiť. Kludne chyť do ruky viac typov a vyber to, čo ti najviac sedí. Nezabúdaj, že váha hrá rolu a tak, ak ti to budget dovolí investuj do rahna karbonového

Batoh na wing je súčasťou každeého wingu. Kým na začiatku to boli vlastne len obaly wingov. Dnes sa väčšina wingov dodáva v prepracovaných batohoch, ktoré su super aj na dlhšie nosenie wingu. Samozrejme, že na batoh pohodlne prichytíš pumpu, helmu, či rahno. A do batohu k wingu hodíš plavky, či neoprén.

Ako sa obliecť na wingfoiling?

Wingovanie je pôžitok a radosť. Avšak tak ako pri každom športe, aj pri wingfoilingu môže dojsť k zraneniu. Náchylnejší na zranenia je nováčik a premotivovaný nováčik-samouk môže byť ešte horšia kombinácia. Častejšie za zranenie môže hydrofoil, ktorý je pomerne veľký a ostrý. Preto na začiatok odporúčame každému wingistovi a wingfoilistovi, aby spravil 2 veci. Prvá je investícia do kurzu, či kempu, kde wingovanie učia skúsení inštruktori. Sami tieto kempy ponúkame a vieme, že progres pod dohľadom skúsenohé wingfoilistu je naozaj rýchly. Druhá vec, ktorú treba spraviť je sa správne obliecť od hlavy k päte :) Takže na hlavu patrí helma, na telo patrí neoprén s dlhým rukávom a dlhými nohami. Na neoprén patrí určite certifikovaná záchranná vesta, alebo impact vesta, ktorá tlmý nárazy a umožnuje lepší pohyb. No, a na tie päty a nohy odporúčame neoprénové topánky. Je jednoduchšie ťuknúť helmu, či impakt vestu ako si neštastne o hydrofoil rozrezať nohy a zhánať doktora namiesto jazdenia. 

ako-vybrat-wing (4)_1

Nafukovacie krídlo wing pre skateboard, longboard a surfskate

Výborným doplnkom k jazde na vode je jazda s nafukovacím krídlom - wingom na asfalte. Obzvlásť ak je na vodu zima, alebo je zamrznutá, je hladký betón, asfalt alebo iný povrch výborný spot pre jazdu na skejte, longboarde, či surfskate. Treba dávať pozor, keďže betón je tvrdší ako voda. A pokiaľ nie je čerstvo vyliaty, tak sa doňho ani neponoríš! Preto vždy odporúčam nosiť dobré tenisky, kolenačky, laktáky, chránič chrbta a prilbu. Skateboard, po slovensky skejtbórd, je na jazdu v pohode, ale má pomerne malé kolieska, ktoré môžu ľahko zadrhúť o kamienky a tiež má malú plochu dosky. A preto odporúčam na jazdu s wingom longboard - má väčšie kolieska, takže ľahšie prejde cez drobné terénne nerovnosti a zároveň má väčšiu dosku, kde môže cvičiť zmenu pozície nôh pri halze. 

ako-vybrat-wing (10)

Neonmars Toptip

Nezabudni na: chrániče a prilbu, leash na wing
Odporúčaná veľkosť wingu:
4.5 - 6.0 metra štvorcového

ako-vybrat-wing (12)

Nafukovacie krídlo wing pre lyže a snowboard

“Neťaháme pre silný vietor!” tento oznam je postrachom všetkých lyžiarov. Avšak s wingom v kufry auta, budeš vysmiaty od ucha k uchu. Lebo si užiješ úžasný deň s wingom v ruke. Na jazdenie odporúčam vyhľadať pláničku plnú prašanu alebo zatrávnené veľké plochy. Aj keď sa môže zdať, že rozorané pole je dobrý nápad, tak verte mi, nie je ! Ideálne sú miesta, kde nájdeš aj snowkiterov. Odporúčaná veľkosť wingu je 4.5 - 6.0 metra štvorcového. Je to hlavne pre veľký odpor sklznice lyží alebo snowboardu, preto odporúčam mať navoskované.

ako-vybrat-wing

Neonmars Toptip

Nezabudni na: navoskovať sklznice, leash na wing
Odporúčaná veľkosť wingu: 4.5 - 6.0 metra štvorcového

Nafukovacie krídlo wing pre ľadové korčule a inline

Korčule, obzvlášť tie ľadové, sa vyznačujú extrémne malým odporom. A preto je ideálne vzhľadom na silu vetra používať skôr menšie veľkosti wingu. Odporúčaný rozsah je 2.5 - 4.5 metra štvorcového. Teda korčule berieš vačšinou najmenší wing, ktorý máš vo svojej výbave. Jazda po krásne rovnom ľade patrí k neopakovateľným zážitkom. Avšak dávaj pozor na bezpečnosť a pre možnosť preborenia v ľade odporúčame nosiť záchrannú vestu, ktorá zároveň tlmý aj nárazy o tvrdý ľad. Chránič chrbta, kolenačky a helma sú tiež výborný bezpečnostný prvok pri jazde s wingom na tvrdých povrchoch. 

ako-vybrat-wing (2)

Neonmars Toptip

Nezabudni na: chrániče a prilbu, leash na wing
Odporúčaná veľkosť wingu:
4.5 - 6.0 metra štvorcového

Neonmars action team nikdy neprestáva objavovať nové možnosti využitia wingu. Inšpiruj sa a nezabudni nás v storkách a reelsoch označiť Kuso Neonmars