WINDSURFOVÁ DOSKA PRE ZAČIATOČNÍKA

Nafukovacia vs pevná windsurfová doska

Windsurfing je jedinečný šport. Spája silu vody a vĺn so silou vetra. Na jednej strane príroda a jej živly na druhej windsurfista a jeho sila a vytrvalosť spojená s balansom a technikou. Základy windsurfingu zvládne so správnou výbavou úplne každý, aj rekreačný športovec. Jazdenie vo vlnách, skoky a rozličné triky sú naopak celoživotné dielo. Neustála pokora k prírode, čítanie podmienok a učenie sa. Je na každom aby si vybral, či je windsurfing spestrenie leta, úžasný oddych v prírode s rodinnou a komošmi alebo životný štýl.

windsurfing-jp-australia

Ja windsurfujem od malička. Pamätám si ako sme na bicykloch chodili do pivnice k známemu a laminátovali windsurfingové plaváky. Ako sa doma šili windsurfingové plachty a zig-zag nožnice som poznal skôr ako normálne. Ako sme vo ferone kupovali duralové trubky na stožiar detskej plachty a posledný chýbajúci kus sme vyrobili z hokejky. Ako sme dostali vodičáky a kamoš mal Škodovku so záhradkou a ja 2 windsurfingové výbavy. Ako sme každú predpoveď 3-7 metrov za sekundu strávili pri vode. Ako všetky peniaze z brigády išli do výbavy. Pamätám si prvý skok, prvú 360tku, prvý výjazd na vlny. Ak si sa dostal až sem asi to myslíš s windsurfingom vážne - vitaj v našej komunite. V ďalších riadkoch sa dočítaš, aké máš dnes možnosti a podľa akých kritérií by si si mal vybrať najlepšiu windsurfingovú dosku pre seba.

pevny-windsurf-jp-australia- 

Windsup – paddleboard s plachtou

Wind sup je nafukovací paddleboard s možnosťou windsurfingu. Výborný na Stand up paddleboarding – pádlovanie v stoji. Ale skvelo funguje aj na windsurfingové začiatky. Pri niektorých modeloch je možné pripnúť sedačku a za použitia 2-listového (kajakárskeho) pádla vytvoriť nafukovací kajakPomer ceny a zábavy pre celú rodinu je pri tejto možnosti doslova bez konkurencie. Pádluješ, keď nefúka a windsurfuješ, ak sa zdvihne vietor. Výborná výuková možnosť, ktorú používame aj na našich Kempoch a kurzoch windsurfingu. Jazdu s vetrom vo vlasoch si užívajú deti, juniori aj dospeláci. Po rokoch som si opäť zajazdil s mojim otcom, ktorý je na dôchodku. 

Dlhší (11 a viac stôp) nafukovací paddleboard výborne drží smer a stabilitu. Výborný na výtlačnú plavbu (ako kedysi winglider). Kratšie paddleboardy majú výhodu v obratnosti. 

nafukovaci-windsurf-kurz

Pád na dosku – nafukovacia doska je z PVC materiálu a potiahnutá mäkčenou penou EVA. Nafukovací paddleboard – windsup je teda veľmi príjemný pri pádoch na dosku. Zároveň poslúži na opaľovanie a nedriape plavky ako zdrsnený povrch pevných windsurfingových plavákov.

Odolnosť dosky – pád plachty na špičku pevného windsurfingového plaváku neraz končí opravou. Prvé pokusy na nafukovacom windsurfingovom paddleboarde idú bez problémov a strachu z poškodenia výbavy. Takisto na brehu môžeš zaobchádzať s nafukovacím windsupom menej opatrne ako s karbónovým plavákom.

Obrat proti vetru – vďaka stredovej plutve (plutvičke US-box, či slide-in) nafukovací windsup výborne stúpa proti vetru, čo uľahčuje obrat proti vetru ako aj návrat na miesto odkial ste vyrazili.

Jazda v sklze – jazda v sklze s windsurfingovým oplachtením alebo s krídlom (wing.surfer) je možná.

Jazda v trapeze – nafukovacia konštrukcia paddleboardu je ideálna na prvé kroky s trapézom. Známe katapulty neskončia odlomenou špičkou.

Jazda v pútkach – nafukovacie windsupy zväčša nie sú vybavené systémom na pripnutie pútok.

Carvingová halza – možná, ale obtiažna. Pri modeloch s odtrhovou hranou sa zatáča ľahšie.

Skoky – nejaký borec by to asi dal, ale tento typ nie je vhodný na triky a akciu vo vzduchu.

nafukovaci-windsurf-jp-australia

Odporúčaný level jazdenia: začiatočník – pokročilý surfer, reštart windsurfovej kariéry, rodinná zábava pri vode.

Odporúčaná veľkosť (výtlak v litroch) = (2.5 – 3.5) x váha jazdca.

Odporúčaná veľkosť plachty do 5.0 m štvorcových.

Nafukovací Windsurfing

Seriózne windsurfingové “prkno” pre všetkých, ktorí nemajú garáž, či lodenicu. Nafukovací windsurfing je výborný pre ambicióznych začiatočníkov, či športových jazdcov, ktorí hľadajú vysoký výkon a zároveň výhody nafukovacej konštrukcie. Výborná skladnosť a cestovanie, robustná konštrukcia, kedy sa pády nekončia rozbitým plavákom, pohodlné ležanie a opaľovanie na windsurfe bez poškriabaných plaviek, či pády bez škrabancov. Nafukovací windsurf je oproti windsupu kratší a širší koncipovaný na jazdu v sklzových podmienkach. Nafukovací windsurf umožňuje použitie väčšej plachty ako windsup, užijete si aj silný vietor, jazdu v pútkach, prvé nasklzované kilometre a točte tie najlepšie halzy. Nafukovací windsurf je možné núdzovo použiť ako paddleboard, ale kvôli väčšej šírke sa horšie pádluje a keďže je kratší horšie drží smer. Avšak ako ryba vo vode sa cíti pri výuke windsurfingu od detí až po dospelých

nafukovaci-windsurf-stx-freeride

Pád na dosku – nafukovacia doska je z PVC materiálu a potiahnutá mäkčenou penou EVA. Nafukovací windsurf je teda veľmi príjemný pri pádoch na dosku. Zároveň poslúži na opaľovanie a nedriape plavky ako zdrsnený povrch pevných windsurfingových plavákov.

Odolnosť dosky – pád plachty na špičku pevného windsurfingového plaváku neraz končí opravou. Prvé pokusy na nafukovacom windsurfe idú bez problémov a bez strachu z poškodenia výbavy. Takisto na brehu môžeš zaobchádzať s nafukovacím windsurfom menej opatrne ako s karbonovým plavákom.

Obrat proti vetru – vďaka stredovej plutve (plutvičke US-box, či slide-in) nafukovací windsurf výborne stúpa proti vetru, čo uľahčuje obrat proti vetru ako aj návrat na miesto odkial ste vyrazili.

Jazda v sklze – do základnej výbavy  patria pútka a odrhová hrana, ktoré uľahčujú nástup do sklzu a jazdu v sklze. 

Jazda v trapeze – nafukovacia konštrukcia je ideálna na prvé kroky s trapézom. Známe katapulty neskončia odlomenou špičkou.

Jazda v pútkach – nafukovací windsurfing je pripravený a shape-ovaný na jazdu v pútkach v sklzových podmienkach. (RRD dokonca vyrobilo nafukovací rýchlostný windsurf na jazdu v špeciálnom rýchlostnom kanáli).

Carvingová halza – vďaka odtrhovej hrane a pútkach je možne točiť halzy v sklze

Skoky – niektoré firmy robia nafukovacie windsurfingové dosky aj na freestyle (skoky a triky).

 nafukovaci-windsurf-kurz-neonmars

Odporúčaný level jazdenia: ambiciózny začiatočník – pokročilý surfer, reštart windsurfovej kariéry bez kompromisov.

Odporúčaná veľkosť (výtlak v litroch) = (1.5 – 3) x váha jazdca.

Odporúčaná veľkosť plachty do 7.5 m štvorcových.

Pevný Windsurfing

Windsurfing je tvoj nový životný štýl. Máš garáž, alebo si so susedom vymenil pivnicu a teraz máš tu oproti vchodovým dverám. Nosič na auto si mal kúpený skôr ako nové auto, alebo všade jazdíš dodávkou? Pevný windsurfingový plavák je riešenie presne pre teba. Pevná sklolaminátová alebo karbónová konštrukcia umožňuje presné tvarovanie windsurfingovej dosky. Pevná windsurfová doska nie je tak hrubá ako nafukovacia. Preto budeš voliť menšiu litráž (výtlak v litroch). Pevný windsurf má presné hrany, ktorých profil sa môže od špičky k zadnej časti plaváku meniť. Presnú rocker (zdvihnutá špička) líniu. Ako aj viac možností tvarovania dna (V, konkávy, …) presne podľa potrieb daného windsurfového plaváku. Kto raz zažije pravý pocit jazdy na karbónovej doske už nebude chcieť meniť. Rýchly nástup do sklzu, úžasné presné hranenie pri obrate po vetre (halze) a presné riadenie “direct feeling” pod nohami. Pri kúpe nového pevného plaváku na windsurf si ale dávaj pozor na výhodnú bazárovú kúpu. Stále je tam kopa plavákov, ktoré sú veľmi úzke a nevhodné pre začiatočníkov. Preto sa radšej pred kúpou poraď s profíkmi, alebo si vyskúšaj viac modelov.  

pevny-windsurf-jp-australia

Pád na dosku – pevné windsurfingové plaváky majú mäkčenú penu v oblasti pútiek. Pri učení a začiatkoch budeš stáť viac v zóne okolo kĺbu – uchytenia oplachtenia. Tam je zväčša zdrsnený protišmykový povrch. Pády na pevňák sú preto o niečo dsnejšie ako pri nafukovačkách.

Odolnosť dosky – karbonový špeciál je tuhý, úžasný na vode ale aj krehký ako vajíčko. Preto vyžaduje opateru pri preprave, ukladaní windsurfingovej dosky na brehu a obzvlášť treba dávať pozor pri pádoch a katapultoch. Špičku totiž môžeš rozbiť raz-dva.

Obrat proti vetru – velká (zaklápacia) stredová plutva, stredová plutvička (us box), či veľká plutvička vzadu uľahčujú jazdu proti vetru a držanie bočného kurzu. Pre začiatočníkov v mode výtlačnej plavby odporúčam stredovú plutvu, či plutvičku.

Jazda v sklze – presne na tento druh jazdy sú pevné windsurfy ideálne. Naber plnú rýchlosť a užívaj si jazdu, keď kĺžeš po vodnej hladine.

Jazda v trapéze – pri použití väčších plachiet je jazda s trapézovou sedačkou a pútkami nevyhnutná. Šetríš ruky, jazdíš rýchlejšie a dlhšie. Ale pozor na katapulty. 

Jazda v pútkach – pevné dosky majú viacero možností namontovania pútok. Školské dosky dokonca umožňujú montáž pútiek blízko sťažňa, odbúrava sa tak obava z polohy pútiek v zadnej časti plaváku. Pre správnu polohu pútiek sa poraďte so skúseným windsurfistom. 

Carvingová halza – kráľovský obrat a sen každého windsurfistu – halza prejdená celá v sklze. Pevný surf je úplne ideálna mašina na carvingovú halzu vďaka presným hranám plaváku.

Skoky – skoky, jazdenie vĺn, či freestyle triky. Ak budeš makať a jazdiť vždy, keď zafúka môžeš sa aj ty dostať na tento level. Pevný windsurf je správna voľba pre teba.

pevny-windsurf-jp-australia-2 

Odporúčaný level jazdenia: začiatočník až profík.

Odporúčaná veľkosť pre začiatočníka (výtlak v litroch) = (1.6 – 2.4) x váha jazdca.

Odporúčaná veľkosť pre pokročilého (výtlak v litroch) = (1.3 – 1.6) x váha jazdca.

Odporúčaná veľkosť pre športového jazdca – nutná znalosť vodného štartu (výtlak v litroch) = (1.0 – 1.3) x váha jazdca.

Odporúčaná veľkosť pre experta / profíka – nutná znalosť vodného štartu (výtlak v litroch) = (0.7 – 1.0) x váha jazdca.

Odporúčaná veľkosť plachty do 12.0 m štvorcových.

Neonmars odporúča

windsurfovy set F2 pre zaciatocnika

Windsurfový set F2 pre začiatočníka

Všestranný hybrid, ktorý využiješ ako allroundový nafukovací SUP alebo windsurf. Veľkosť paddleboardu a plachty je ideálna pre windsurfové začiatky.   viac info

Windsurfový set STX 280

Nový koncept windsurfovej dosky pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Vďaka nafukovaciemu prevedeniu ho ľahko zbalíš do batohu a v pohode odnesiež na chrbte alebo hodíš do kufra auta. V sete s kompaktnou skladacou windsurfovou plachtou viac info
windsurfovy set stx 280
pevny windsurf jp australia

Pevný windsurf

V prípade záujmu o pevný windsurf nás neváhaj kontaktovať emailom na info@neonmars.sk

Neonmars verdikt

vyhody-nafukovacieho-windsurfu

Nezabudni nás sledovať na facebooku a instagrame, označuj #neonmars a zdieľaj s nami svoje SUPer zážitky.