PLACHTA PRE PROFÍKA

Ako vybrať plachtu na windsurf / paddleboard

 

Voľba správnej plachty (korektného oplachtenia) k pevnej windsurfovej doske, k nafukovaciemu windsurfu alebo k paddleboardu s možnosťou windsurfingu (windsup) je rovnako dôležitá ako výber plaváku. Každý level tvojej zručnosti a plánovaného použitia vyžaduje niečo iné, špecifické. 

Ako dlhoročný windsurfista, inštruktor, organizátor kempov a kurzov zhrniem svoje poznatky a feedback od kurzistov do nasledovných riadkov.

 

 

 

Nafukovacia plachta pre windsurf – voľba pre začiatočníkov a deti

 

Balíček veľký ako 2 pet-fľaše. Najmenšie možné balenie windsurfingovej plachty. Bez problémov si ho pribalíš do batohu k paddleboardu. Veľmi jednoduchá príprava – nafúkaš a máš hotovo. Žiadne lanká ani klipsy, žiadne šponovanie a napínanie plachty. Veľkosti plachty sú vyladené na výšku windsurfistu (poloha “rahna” je teda fixná). Nafukovacia plachta sa nikdy nepotopí do vody, vždy zostáva na hladine – rýchle a ľahké vyťahovanie plachty. Plachta odpúšťa chyby a veterné poryvy príjemne vypúšťa. Jazdíš takmer okamžite a úživaš si jazdu, bez problémov.  Perfektná je pre deti. Nevýhoda je, že so silnejúcim vetrom a drsnejšími podmienkami plachta nezvyšuje svoj výkon. Ideálna voľba pre začiatočníkov a windsurfistov, ktorý preferujú rekreačnú jazdu. Cíti sa ideálne v slabom vetre na akomkoľvek plaváku (nafukovacom, či pevnom). Ak plánuješ rýchlo napredovať, tak na prvé pokusy si túto plachtu požičaj z našej požičovne a potom investuj do výkonnejšieho oplachtenia.

 

 

<Kona> <iRig>

 

Winsurfingový set v batohu – pre cestovateľov

 

Klasické windsurfingové oplachtenie – plachta, sťažeň, rahno optimalizované pre začiatočníkov, rekreantov a mierne pokročilých jazdcov. Tento typ je pomerne ľahký určený do slabého a stredne silného vetra. Nízka váha je pre časté vyťahovanie padnutej plachty z vody, preto nie je oplachtenie až tak robustné a určené do extrémne silného vetra. Oproti nafukovacej plachte má väčší a viac “direct” výkon. Môžeš tak pri jazde využívať veterné poryvy, ale ak si nedáš pozor môžu ti plachtu vytrhnúť z rúk. Optimálna voľba pre windsurfistov, pre ktorých level začiatočník nie je konečná stanica. 

S popularitou nafukovacích windsupov a windsurfov sa vytvoril tlak na výrobcov, aby vytvorili kompaktné cestovné balenie. Rahno (ta trubka, ktorú držíš) má 2 spájacie kusy a sťažeň (ten dlhý kolík v plachte) má 4-5 dielov. Plachta má menej spír (vodorovné výstuže plachty pre zlepšenú stabilitu a vyšší výkon) aby sa lepšie balila. Kompaktné balenie aké poznáte z paddleboardu. Ľahké cestovanie lietadlom, či autom na dovolenku a k vode. Nemusíš mať kombíka ani dodávku. Ideálna kombinácia s nafukovacím paddleboardom alebo windsurfom.

Niektoré firmy vyrábajú kompaktné oplachtenia v batohu aj na profi účely – na vlny, na freestyle, či náročný “power” freeride. Tieto sety sú určené do tých najnáročnejších podmienok.

 

 

<STX> <JP><RRD>

 

Klasický set - windsurfingové oplachtenie

 

Kompletný set windsurfingového oplachtenia (“plachty”) v jednom balení. Určený pre začiatočníkov až pokročilých windsurfistov.  Tento set je ideálna voľba pre tvoju peňaženku. Ak hľadáš produkt, ktorý vyniká výborným pomerom cena/výkon toto je windsurfová plachta pre teba. Kompletný set obsahuje vyťahovacie lano, pätu sťažňa s kladkou, rahno, šťažeň a plachtu. Rahno je jednodielne, plachta celospírová a sťažeň má 2 alebo 3 diely. Takéto balenie má podľa veľkosti plachty cestovnú veľkosť  v nerozloženom stave 1.5m – 2m. Na učenie a mierny vietor stačí aj set s hliníkovým sťažňom. Pokiaľ ale hľadáš lepší výkon, chystáš sa jazdiť aj v silnejšom vetre potom je dobra voľba set, ktorý má sklolaminátový sťažeň. V našej ponuke je viac setov. Neváhaj sa teda poradiť, ktorý je pre teba ten najlepší. Všeobecne platí; čím drsnejšie podmienky a silnejší vietor, tým lepší a drahší set je vhodný pre teba. Ideálna kombinácia pre nafukovacie paddleboardy, nafukovacie windsurfy a pevné windsurfy.

 

<STX> <F2><JP>

 

Plachty pre profíkov a náročných windsurfistov

 

Profíci a nároční windsurfisti, ktorí už majú v práci dohodnuté voľno pre veterné dni ako samozrejmosť volia to najlepšie z najlepšieho. Ponuka top firiem ako sú Neilpryde, Duotone, Naish, RRD, či STX obsahuje širokú škálu plachiet podľa zamerania Wave, Freestyle, Freeride, Slalom, Race, Foil v rozličných veľkostiach a kombináciách. Plachta, sťažeň, rahno, predlžovák to všetko sa predáva samostatne v rozličných prevedeniach a veľkostiach. Ak sa vyznáš je to pre teba hračka a “pasia” vybrať si ideálnu kombináciu windsurfingového oplachtenia. Ak sa v tomto nevyznáš, ale chceš si vybrať to najlepšie na čom môžem jazdiť, sme tu pre teba. Vyberieme najlepšiu plachtu pre podmienky v ktorých jazdíš. Zvolíme správny sťažeň s čo najväčším obsahom karbónu aby bol ľahký a rýchly. Poradíme ti ako vybrať správnu veľkosť rahna, aby pasovalo aj na väčšiu, či menšiu plachtu, ktorú budeš mať v pláne kúpiť ako ďalšiu. Ideálne kombinovať s pevným windsurfom.

 

 

<Neilpryde><Duotone><RRD><STX>

 

Odporúčaná veľkosť plachty pre začiatočníka

 

Veľkosť windsurfingovej plachty závisí od veľa faktorov. Sila - tá je potrebná pri dvíhaní plachty z vody a držaní pri silnejších závanoch vetra. Kondícia - tú treba, ak to chceme robiť pravidelne. Stabilita - čím lepšia stabilita, tým menej pádov a ťahaní plachty z vody a naopak. Technika - s lepšou technikou jazdy máš menej pádov a viac pôžitku. Tvoja váha - od nej záleží akú veľkú plochu musí mať plachta by ťa spoľahlivo potiahla.  Ak pridáš k týmto všetkým faktorom aj talent, tak máme dokonalý mix ako kombinovať premenné do zložitej sústavy rovníc. Ešte tam treba pridať charakter vodnej hladiny (hladká voda, vlny) a silu vetra. Keďže táto teoretická možnosť je veľmi zložitá, pripravil som orientačnú tabuľku doporučených veľkostí plachty pre začiatočníka vzhľadom k jeho váhe.

 

veľkosť plachty    váha windsurfistu        vek

5.0            70 - 110 kg            (dospelý)

4.5            60 - 100 kg            (dospelý)

4.0            50 - 90 kg             (dospelý / junior)

3.5            40 - 70 kg            (junior / dospelý)

3.0             35 - 60 kg            (junior / detská)

2.5            30 - 50 kg            (detská)

 

 

 

Ak máš lepšiu silu a dobrú stabilitu môžeš ísť do windsurfingovej plachty s väčšou plochou. Ale platí to aj naopak. Ďalej platí; čím lepšia technika tvojej jazdy, tým väčšia plachta pre windsurfing. Čím slabší vietor, tým väčšia plachta. Čím silnejší vietor, tým menšia plachta. 

Ideálna cesta ako začat s windsurfingom, sú NeonMars kempy a kurzy. Kde máš možnosť nie len spoznať komunitu, nových kamošov ale vyskúšať si aj jednotlive modely a veľkosti plachiet. Zistíš, tak čo ti najlepšie vyhovuje. 

Napríklad pre šikovného začiatočníka je vhodná plachta 4.5 ale po troch dňoch kurzu môže začať jazdiť plachtu veľkú 5.5 metra štvorcového. 

Ale ak by si začal hneď s veľkou a ťažšou plachtou vyčerpal by si si silu na ťahanie plachty z vody a napredoval by si v tvojich windsurfingových krokoch len pomaly. 

 

Malá doska a veľká plachta je najhoršia kombinácia pre začiatky na windsurfe! Naopak začni s veľkou windsurfingovou doskou a malou plachtou. Čím si lepši windsurfista, tým tento pomer meníš. Zväčšuješ plachtu a zmenšuje windsurfingovú dosku.